PARTNER PORTALU
 • BGK

Tychy zapłaciły prawie 10 mln zł kurii za nieruchomość

 • PAP/AH    28 września 2017 - 17:24
Tychy zapłaciły prawie 10 mln zł kurii za nieruchomość

Blisko 10 mln zł zapłaciły władze Tychów  za nieruchomość w Kobiórze, którą kupiły od Archidiecezji Katowickiej Kościoła Rzymskokatolickiego z przeznaczeniem na dom pomocy społecznej (DPS).
• Tychom brakuje miejsc dla osób wymagających opieki.

 

• Rozwiązaniem ma być kupiona od Archidiecezji ziemia wraz z zabudowaniami. 

• Gmina kupiła nieruchomość za 9,6 mln zł.

W czwartek (28 września) metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i prezydent Tychów Andrzej Dziuba podpisali w Tychach umowę notarialną w tej sprawie.

- Niezwłocznie przystępujemy do pracy. W Tychach brakuje miejsc dla osób wymagających opieki. Już teraz znaczna część osób starszych, które z uwagi na wiek i stan zdrowia nie mogą sprostać trudom życia codziennego, jest lokowana w innych miastach na terenie naszego województwa. Mamy świadomość, że w starzejącym się społeczeństwie potrzeby będą jeszcze większe, a zapotrzebowanie na zapewnienie całodobowej opieki osobom starszym i chorym będzie rosło - powiedział prezydent Dziuba.

Nieruchomość składa się z czterech działek o łącznej powierzchni ponad 3,1 hektara oraz budynków na nich posadowionych. Pierwotnie miała służyć księżom emerytom, jej budowę zapoczątkował poprzednik Wiktora Skworca abp Damian Zimoń.

- Jestem zadowolony, że teren ten przeszedł w ręce tyskiego samorządu. Życzę, by dom pomocy, który na nim powstanie, długo służył mieszkańcom miasta - powiedział po podpisaniu aktu notarialnego abp Wiktor Skworc.

Gmina kupiła nieruchomość za 9,6 mln zł. Cena została uzgodniona przez obie strony w czasie negocjacji, w oparciu o operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego. Podpisany w czwartek dokument zakłada, że środki zostaną przekazane na konto Archidiecezji Katowickiej do końca października 2017 r.

Wydatki gminy Tychy w zakresie zabezpieczenia potrzeb osób starszych wynoszą co roku ponad 3 miliony złotych.

- Z kwoty tej ponad 1 mln złotych przeznaczonych jest na pokrycie kosztów pobytu dla 54 mieszkańców miasta w DPS św. Anny w Tychach. Natomiast ponad 2 mln to wydatki związane z pokryciem kosztu pobytu dla 85 mieszkańców miasta, którzy przebywają w innych domach pomocy społecznej na terenie naszego województwa. Rosnące zapotrzebowanie powoduje, iż tylko jedna funkcjonująca w tym zakresie placówka jest niewystarczająca - zaznaczyła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach Marianna Feith.

Obecnie na umieszczenie w domu pomocy społecznej oczekują w Tychach 52 osoby.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Wdowi grosz, 2017-09-30 18:11:11

  "Gmina kupiła nieruchomość za 9,6 mln zł. Cena została uzgodniona przez obie strony w czasie negocjacji, w oparciu o operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego". W czym więc widzi problem Portal Samorządowy?
 • JESZCZE ZYJACY, 2017-09-30 13:29:21

  JAK TO JEST//W POLSCEJAK MIASTO----KURII TO ZA ZLOTOWKE ---A JAK KURIA-MIASTU -TO JUZ ZA MILIONY????????????????????????????????
 • ToPrzedsiębiorstwo, 2017-09-30 11:28:16

  Do Adam: Watykan od Polski nieruchomość dostaje z 99% zniżką i dodatkowo zwolnienia z podatków nawet te działalności niby charytatywne są komercyjne i na tym też bogaci się: jadłodajnie dostają wielkie sumy i bez opłaconego kuponu z MOPS głodny nic nie dostanie, dostają tysiące ton żarła za darmo i ...jeszcze miliony za jego rozdysponowywanie, domy dziecka kościelne też są finansowane przez państwo polskie itd.  rozwiń