PARTNER PORTALU
  • BGK

Tydzień Bibliotek w Krakowie; amnestia dla przetrzymujących książki

  • PAP    6 maja 2016 - 23:03
Tydzień Bibliotek w Krakowie; amnestia dla przetrzymujących książki
7 maja w Krakowie rozpoczyna się Tydzień Bibliotek. (Fot.: Pixabay)

W sobotę (7 maja) na miłośników literatury w Krakowie czekać będzie m.in. literacki tramwaj i głośne czytanie na Rynku Głównym.
W ramach „Tygodnia Bibliotek” książki zagoszczą w kawiarniach, karty biblioteczne będą uprawniały do zniżek w kinach, a dla tych, którzy przetrzymują książki z biblioteki w domu przewidziano amnestię.
"Chcemy kreować modę na czytanie, zachęcić krakowian do sięgnięcia po książki i korzystania ze zbiorów miejskich bibliotek. Zależy nam także na promocji portalu Kraków czyta" - powiedziała PAP Agnieszka Giemza z Podgórskiej Biblioteki Publicznej.

Portal został stworzony przez cztery krakowskie Biblioteki Publiczne: Nowohucką, Krowoderską, Podgórską i Śródmiejską. Dzięki niemu w jednym miejscu można przeszukiwać zasoby tych czterech bibliotek, dowiedzieć się o organizowanych w nich wydarzeniach, ale także recenzować i polecać książki oraz dyskutować o literaturze.

W sobotę o g. 10.00 z zajezdni Nowa Huta wyjedzie zabytkowy tramwaj zwany "Norymbergą", w którym fragmenty książek czytać będą krakowscy aktorzy Tomasz Schimscheiner i Tadeusz Piotr Łomnicki. Na trasie zaplanowano przystanki: pl. Centralny, Rondo Czyżyńskie, Rondo Grzegórzeckie, Korona, Centrum Kongresowe, pl. Wszystkich Świętych, Bagatela, Poczta Główna, Basztowa LOT; Rondo Mogilskie; pl. Centralny. Podczas podróży organizowane będą konkursy i quizy z nagrodami.

Na Rynku Głównym tuż po hejnale zorganizowany zostanie w sobotę flash mob - każdy będzie mógł przeczytać na głos fragment ulubionej książki.

Kawiarnie i kina

Do akcji "Kraków czyta" przyłączyło się 13 kawiarni, w których na stałe goszczą książki, a czytelnicy Podgórskiej, Śródmiejskiej, Krowoderskiej i Nowohuckiej Biblioteki Publicznej po okazaniu karty bibliotecznej otrzymają tam zniżki na wybrane produkty.

Z kartą biblioteczną taniej będzie także w kinach: od 7 do 16 maja w Arsie i Kijowie Centrum, a do końca roku w Agrafce i kinokawiarni Kika.

W piątek 13 maja cztery miejskie biblioteki przygotowały niespodziankę dla spóźnialskich i roztargnionych czytelników czyli amnestię. Bez opłat karnych będzie można oddać książkę, którą wypożyczyliśmy, ale zapomnieliśmy oddać.

Będzie też konkurs czytelniczy dla gimnazjalistów. Spośród osób, które w dniach od 15 do 31 maja będą na portalu "Kraków czyta" aktywnie recenzowały książki i tworzyły swoje wirtualne półki, zostaną wybrani najaktywniejsi użytkownicy, którzy będą nagrodzeni książkami i gadżetami. Entuzjaści mediów społecznościowych i amatorzy fotografii mogą z kolei wziąć udział w konkursie "Kraków czyta na polu" polegającym na zrobieniu zdjęć z książką w przestrzeni miejskiej Krakowa.

Obfitujący w wydarzenia tydzień zwieńczy 15 maja uroczyste przyznanie tytułu Czytelnika Roku w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Tegoroczna XIII edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem "Biblioteka inspiruje". Organizatorami wydarzeń w Krakowie są cztery Biblioteki Publiczne: Nowohucka, Krowoderska, Podgórska i Śródmiejska oraz Urząd Miasta Krakowa, a partnerem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.