PARTNER PORTALU
  • BGK

Tysiące emerytów i rencistów do kontroli

  • PAP/AT    20 lutego 2017 - 06:35
Tysiące emerytów i rencistów do kontroli
Zakład Emerytalno-Rentowy MSW (ZER) przesłał do IPN wniosek o informację o przebiegu służby ponad 191 tys. rencistów i emerytów (fot.pixabay.com)

• Od 1 października 2017 r. byli esbecy otrzymają niższe emerytury.
• Przy okazji MSWiA przeprowadza lustrację wszystkich emerytowanych funkcjonariuszy.
Skala tej kontroli jest ogromna. Zakład Emerytalno-Rentowy MSW (ZER) przesłał do IPN wniosek o informację o przebiegu służby ponad 191 tys. rencistów i emerytów, czyli wszystkich, którym wypłaca świadczenia – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

"To blisko sześć razy więcej niż wynikało z wcześniejszych zapowiedzi resortu spraw wewnętrznych. Ustawa dezubekizacyjna miała bowiem dotyczyć 32,1 tys. b. funkcjonariuszy SB", którzy pełnili służbę w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1991 r. - pisze dziennik.

Zakład Emerytalno-Rentowy MSW twierdzi, że weryfikacji powinien dokonać IPN, ponieważ ZER jako organ emerytalny "nie ma uprawnień do weryfikowania służby na rzecz totalitarnego państwa". IPN ma na to czas do 10 czerwca.

Czytaj też: Jakie województwo taka wysokość emerytury. W przyszłości różnica może być większa

Kierownictwo Instytutu zapewnia, że zdąży dokonać weryfikacji w terminie. "Będą nad tym pracować nasi archiwiści w całej Polsce" - powiedziała dziennikowi Marzena Kruk, dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdaniem Andrzeja Szarego, wiceprzewodniczącego NSZZ Policjantów, przy tak ogromnej skali weryfikacji "nie można wykluczyć pomyłek. "Niektórzy po prostu mogą mieć niesłusznie obniżone świadczenia" - argumentuje.

"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że IPN zweryfikuje służbę również tych funkcjonariuszy, którzy nigdy nie pracowali na rzecz totalitarnego państwa, jeśli zwróci się o to Zakład Emerytalno-Rentowy MSW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej, 2017-02-20 10:15:43

    Za rzekomy brak odprowadzania składek na ZUS przez żołnierzy i milicjantów/ czyt. f-szy SB (w rzeczywistości 80% z nich nie było na etatach SB) przegłosowano zabranie 100% wypracowanej emerytury w latach 1945-1990 dla służb mundurowych, stosując przelicznik 1 rok służby=0% emerytury. Prawda jest ta...ka, że Składki miało odprowadzać Państwo Polskie jako pracodawca i odprowadzało, tyle że w większej wysokości niż same składki uzupełniając deficytowy fundusz ZUS do takiej wysokości aby wszyscy dostali należne uposażenia i coroczne podwyżki wynikające z inflacji.Gdyby dodatkowo budżet państwa jako pracodawca odprowadzał składki do ZUS, to w zamian płaciłby mniejsze dotacje do ZUS. TAKIE SKANDALICZNE ROBIENIE W BAMBUKO opinii publicznej godzi w żywotny byt emerytów, którzy poświęcili pracę dla dobra ojczyzny-Polski, która była i jest jedna i ta sama od 966roku. W historii 1030lat Polski, to pierwszy przypadek pozbawienia obrońców granic państwa polskiego emerytury na starość. Należy teraz "obowiązkowo"zalegalizować prawo do eutanazji,bo wieszać się lu truć to nie honor.  rozwiń