PARTNER PORTALU
  • BGK

Tyszka: Gronkiewicz-Waltz do dymisji; Zandberg: niech wytłumaczy się z reprywatyzacyjnego złodziejstwa

  • pt/pap    18 czerwca 2017 - 12:18
Tyszka: Gronkiewicz-Waltz do dymisji; Zandberg: niech wytłumaczy się z reprywatyzacyjnego złodziejstwa
Hanna Gronkiewicz-Waltz (fot. um.warszawa.pl/R.Motyl)

Prezydent Warszawy ma moralny obowiązek wytłumaczyć się z reprywatyzacyjnego złodziejstwa, którego ofiarą padły tysiące ludzi – ocenił w niedzielę Adrian Zandberg (Partia Razem). Zdaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz '15) Hanna Gronkiewicz-Waltz "powinna podać się do dymisji”.
Politycy rozmawiali w niedzielnej audycji Radia Zet i Polsat News m.in. o zapowiedzi prezydent stolicy, że nie stawi się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji.

Jak wykazywał poseł PO Robert Tyszkiewicz, jedną z głównych przyczyn odmowy prezydent Warszawy jest to, że komisja weryfikacyjna jest ciałem "w demokratycznym państwie niesłychanym, nawiązującym swoją ideologią do czasów bolszewickich". Jak dodał, dlatego też PO wydelegowała tam przedstawiciela, "by ją (komisję) monitorować".

"To jest osobista decyzja (Hanny Gronkiewicz-Waltz); każdy obywatel ma prawo do gestu obywatelskiego sprzeciwu wobec tego typu ciała - Hanna Gronkiewicz-Waltz również" - mówił.

Dodał jednocześnie, że nie lekceważyłby kwestii tego, że "większość sejmowa może sobie powołać komisję, która stawia się ponad sądami, ponad prokuraturą, ponad prawomocnymi wyrokami sądów".

Z kolei według Adriana Zandberga Hanna Gronkiewicz-Waltz "nie jest organem, który rozstrzyga o konstytucyjności ustaw".

"Prezydent Warszawy ma moralny obowiązek wytłumaczyć się z reprywatyzacyjnego złodziejstwa, którego ofiarą padły tysiące ludzi" - oświadczył przedstawiciel Partii Razem.

Zdaniem Zandberga unikanie tej odpowiedzialności i udawanie, że nic się nie dzieje, to "strategia samobójcza". Jak wykazywał, kwestia tego, czy Gronkiewicz-Waltz była osobiście uwikłana w aferę reprywatyzacyjną, czy też nie, "nie zdejmuje z niej odpowiedzialności", ponieważ to pod rządami PO "w Warszawie rozpleniło się reprywatyzacyjne złodziejstwo".

Zandbergowi wtórował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15), który podkreślał, że jednym z najobrzydliwszych zjawisk II wojny światowej było tzw. szmalcownictwo, czyli korzystanie materialne na tragedii polskich Żydów. "Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz kupiła roszczenie do kamienicy przy Noakowskiego 16 od bandy szmalcowników" i dlatego też "ze względów moralnych powinna podać się do dymisji".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • jancz, 2017-06-19 13:28:15

    Poseł PO Robert Tyszkiewicz: "w demokratycznym państwie niesłychanym, nawiązującym swoją ideologią do czasów bolszewickich". Kto takiego... wybierał? Czy ten facet wie co mówi, co z czym porównuje? Wtopa PO, więc potrzebna jest obrona za wszelką cenę. Wcale się nie dziwię, słysząc takie wy...mądrzania się i takie porównania, że ...już czas pogonić takich mędrców, razem z tymi leśnymi dziadkami, podobno wybitnymi sędziami, na zielona trawkę. Niech nie zasmradzają swoimi przemyśleniami i niesłabnącą pychą polskiej sceny politycznej.  rozwiń
  • precz z komunizmem, 2017-06-18 13:24:06

    PAD zw. Adrianem p.B.Szydło wraz z rządem do dymisji