PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchodźcy: nie przyjmiemy nikogo, kto zagrażałby bezpieczeństwu

  • PAP/JL    9 maja 2016 - 09:41
Uchodźcy: nie przyjmiemy nikogo, kto zagrażałby bezpieczeństwu

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiada, że Polska nie przyjmie nikogo, kto by zagrażał bezpieczeństwu kraju. Fot. Pixabay.com

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak uważa, że uchodźcom trzeba pomagać przede wszystkim na miejscu, czyli w Libanie, Turcji i w Jordanii.
– Nie ma w tym momencie ludzi, o których moglibyśmy powiedzieć, że bezpieczeństwu nie zagrażają, co do których mielibyśmy stuprocentową pewność, że nie zagrażają bezpieczeństwu. Niestety bardzo wiele z tych osób posługiwało się fałszywymi dokumentami, a więc my nie zrobimy niczego, co by zagroziło bezpieczeństwu Polski i Polaków – mówi Mariusz Błaszczak.

Czytaj też: Nowy problem samorządów

Jak informowało MSWiA procedury związane z przyjęciem cudzoziemców, w ramach unijnych programów relokacji uchodźców, napotykają na trudności; chodzi m.in. o niewłaściwe działanie tzw. hot-spotów i problemy z weryfikacją tożsamości azylantów w Grecji i Włoszech.

Za kilka tygodni Polska uruchomi program pomocy dla syryjskich uchodźców w Libanie, który zostanie sfinansowany ze środków wygospodarowanych w MSZ. W ramach programu Polska ma wyposażyć, czyli opłacić mieszkania i żywność dla od 6 do 10 tys. ludzi.

Czytaj też: Nie chcemy u siebie obcych

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami w ramach unijnych programów relokacji uchodźców w latach 2016-2017 do krajów UE ma trafić 160 tys. osób z Grecji i Włoch. To do tych krajów napłynęła większość spośród ponad miliona migrantów, którzy przybyli do Europy w 2015 r. Polska w ciągu dwóch lat ma przyjąć ok. 7 tys. osób.

Zgodnie z konwencją genewską cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.