PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczczą 96. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego

  • aw/pap    2 maja 2017 - 13:32
Uczczą 96. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego
Ważną dla regionu rocznicę upamiętniło działające w Świętochłowicach Muzeum Powstań Śląskich (fot.muzeumpowstanslaskich.pl)

- Zapraszamy do tego, by te wyjątkowe, historyczne wydarzenia wspominać. Świętujmy całymi rodzinami, zarówno podczas centralnych, wojewódzkich obchodów w Katowicach, jak i na organizowanych w lokalnych społecznościach wydarzeniach - zachęca marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
• W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy.

• 96. rocznica tego wydarzenia będzie obchodzona w regionie głównie w środę, wraz z uroczystościami narodowego święta Konstytucji 3 maja.

 

Nowa wystawa w Muzeum powstań Śląskich

We wtorek (2 maja) ważną dla regionu rocznicę upamiętniło działające w Świętochłowicach Muzeum Powstań Śląskich, gdzie m.in. podczas konferencji popularnonaukowej wspominano kobiety zaangażowane w powstania jako sanitariuszki czy kurierki przenoszące np. broń lub ulotki.

W muzeum otwarto również wystawę współczesnych plakatów o tematyce powstańczej, stworzonych przez młodych artystów z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Plakaty, będące efektem konkursów dla studentów, w swojej formie łączą historię, tradycję i patriotyzm ze współczesnymi technikami i trendami w grafice.

W okresie powstań śląskich ówczesne plakaty wpisywały się w wojnę propagandową, szczególnie w okresie plebiscytowym - od początku 1920 do marca 1921 r. Wojna ta dotyczyła zarówno strony polskiej jak i niemieckiej; plakaty były po polsku, niemiecku lub dwujęzyczne. Ich twórcy zdawali sobie sprawę, że część mieszkańców Górnego Śląska nie ma wykrystalizowanego poczucia narodowości - plakaty miały przekonać ich do korzystnego dla jednej ze stron głosowania w plebiscycie.

W świętochłowickim muzeum można również od wtorku podziwiać kotyliony w barwach narodowych, zrobione przez dzieci z miejscowych szkół i przedszkoli - muzeum otrzymało ich kilkaset. Z okazji narodowych świąt oraz powstańczej rocznicy olbrzymi kotylion zdobi też wejście do muzeum, będącego jedyną w regionie placówką, w całości poświęconą historii trzech śląskich powstań sprzed blisko stu lat. Prezentacja kotylionów wpisuje się we wtorkowe obchody Dnia Flagi.

96. rocznicę wybuchu powstania uczciło we wtorek także Stowarzyszenie Powstania Śląskie 90, pielęgnujące pamięć o powstaniach i ich uczestnikach.

Trochę historii

Efektem rozpoczętego w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska niż zamierzano po marcowym plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem. Aby podział regionu był korzystniejszy dla Polski do walki poszła - jak często mówi się o uczestnikach tego zrywu - "plebejska armia", złożona z prawie 40 tys. ochotników. Dyktatorem powstania był Wojciech Korfanty, przed którego katowickim pomnikiem w środę odbędą się główne uroczystości z okazji święta 3 maja oraz 96. rocznicy wybuchu powstania.

Powstańcza rocznica będzie też w środę obchodzona m.in. w Tychach, gdzie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem przedstawiającym powstańczego orła w dzielnicy Czułów. Później, po mszy w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, główne tyskie uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego przy Placu Wolności.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.