PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulewy w Małopolsce. Brak "poważnych" interwencji

  • PAP/JS    21 września 2017 - 20:01
Ulewy w Małopolsce. Brak "poważnych" interwencji
Stany alarmowe przekroczone są na trzech stacjach, ostrzegawcze na 20. (fot. pixabay.com)

W Małopolsce, w związku z intensywnymi opadami, obowiązuje trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego – poinformowało wieczorem województwo małopolskie. Na godz. 20. zaplanowano spotkanie wojewody z przedstawicielami służb.
Jak podał urząd, do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nie wpłynęła żadna informacja o podtopieniach i stratach, spowodowanych opadami deszczu. Straż pożarna w ciągu ostatnich 12 godzin interweniowała 90 razy (zalane piwnice, powalone drzewa, przepusty), ale nie były to "poważne wydarzenia".

W Małopolsce pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Oświęcimiu (ze względu na stałe podnoszenie się poziomu wód w rzekach Soła i Wisła oraz przekroczenie stanów ostrzegawczych), w powiecie Nowy Targ, w gminie Bobowa w powiecie Gorlice, w gminie Iwkowa w powiecie limanowskim, w gminie Skawina, w gminie Ciężkowice w powiecie tarnowskim. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w Nowym Sączu.

Stany alarmowe przekroczone są na trzech stacjach, ostrzegawcze na 20.

We wszystkich zbiornikach wodnych województwa małopolskiego zachowana jest wymagana rezerwa powodziowa.

W związku z tym, że deszcz nie ustaje, na godz. 20. w czwartek zaplanowano spotkanie wojewody małopolskiego z przedstawicielami służb i instytucji odpowiedzialnych za analizę bieżącej sytuacji pogodowej oraz działania podejmowane w związku z intensywnymi opadami deszczu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia o intensywnych opadach deszczu oraz ostrzeżenie trzeciego stopnia o możliwym wezbraniu wód z przekroczeniem stanów alarmowych - z prawdopodobieństwem 90 proc. dla zlewni: Skawy, Raby, Dunajca i Ropy.

IMGW w Krakowie prognozuje ciągłe opady deszczu w nocy - do 25 mm. W piątek opady powinny zanikać. W nocy z piątku na sobotę prognozuje się dalsze wystąpienie opadów deszczu, ale już nie tak intensywnych; wysokość opadów może osiągać 25 mm. W sobotę prognozuje się opady do 20 mm. wysokości. Mogą wystąpić lokalne podtopienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.