PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa z deweloperem w Lublinie. Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych złożył odwołanie, Krzysztof Żuk oświadczenie

  • MIW    30 stycznia 2018 - 17:15
Umowa z deweloperem w Lublinie. Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych złożył odwołanie, Krzysztof Żuk oświadczenie
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk jest przekonany, że padł ofiarą politycznej nagonki (fot. PTWP)

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk znów może się tłumaczyć się przed Międzyresortową Komisją Orzekającą. Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych odwołał się od korzystnego dla lubelskiego samorządowca orzeczenia MKO z grudnia ubiegłego roku. Sprawa dotyczy wynajmu przez lubelski ratusz pomieszczeń w nieistniejącym budynku.
Kłopoty prezydenta Żuka sięgają roku 2014. Wtedy to miasto zawarło z prywatnym deweloperem umowę na wynajem pomieszczeń w budynku, który ten dopiero miał zamiar postawić.

Umowa została co prawda kilka miesięcy później rozwiązana, ale to nie uchroniło prezydenta Lublina i sekretarza miasta Andrzeja Wojewódzkiego przed zarzutami, że bez uprzedniego przetargu podpisali taki dokument. Badający sprawę UZP stanął bowiem na stanowisku, że skoro budynku jeszcze fizycznie nie było, to przedmiotem umowy nie jest wynajem, lecz roboty budowlane, a skoro tak, to miasto powinno wyłonić ich wykonawcę w przetargu.

Sprawą zajęła się najpierw Regionalna Izba Obrachunkowa, która w ubiegłym roku stwierdziła, że w momencie podpisywania umowy nie było w polskim prawie przepisów zakazujących takiej operacjiKilka miesięcy później korzystne dla obu samorządowców orzeczenia wydała Międzyresortowa Komisja Orzekająca przy Ministrze Finansów. Uniewinniła ona sekretarza miasta, natomiast postępowanie wobec prezydenta Żuka umorzyła, gdyż uznała, że choć sam fakt podpisania umowy był błędem, to stopień jej szkodliwości dla finansów publicznych był znikomy.

I właśnie od tego orzeczenia odwołał się Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych. Odwołanie to trafi teraz do Głównej Komisji Orzekającej, która będzie musiała podjąć decyzję, czy utrzymać orzeczenie MKO, czy też uchylić je i skierować sprawę do ponownego rozpoznania przez MKO. Zdaniem samego prezydenta Żuka taki rozwój wypadków jest dowodem na to, że cała sprawa ma polityczny podtekst.

Czytaj: CBA wystąpiło do wojewody o wygaszenie mandatu prezydenta Lublina

- Nie jest to dla mnie zaskoczeniem wobec publicznej wypowiedzi posłów PiS S. Tułajewa i A. Sobonia, którzy dopuścili się skandalicznych stwierdzeń po orzeczeniu Komisji wskazujących, że „to jeszcze nie zamyka sprawy” oraz, że „sprawa z całą pewnością będzie miała ciąg dalszy”(…) Dobitnie to pokazuje, że w roku wyborczym posłowie PiS chcą atakować swoich przeciwników politycznych w każdy możliwy sposób bez względu na potwierdzone wcześniejszymi orzeczeniami fakty – komentuje w przekazanym mediom oświadczeniu prezydent Lublina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.