PARTNER PORTALU
  • BGK

Urlop rodzicielski w 2017 r. popularniejszy niż rok temu

  • KDS    24 maja 2017 - 13:52
Urlop rodzicielski w 2017 r. popularniejszy niż rok temu
Już o 7,1 tys. ojców więcej, niż w ubiegłym roku skorzystało z urlopu ojcowskiego (fot. pixabay.com)

Coraz więcej rodziców po urodzeniu dziecka korzysta z urlopów rodzicielskich. Wzrosła też liczba ojców, którzy wykorzystują urlop ojcowski - aż o 7,1 tys.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało najświeższe informacje dotyczące wykorzystania różnych form opieki nad nowo narodzonymi dziećmi. 

Okazuje się, że pierwszych czterech miesiącach 2017 z urlopów rodzicielskich skorzystało w całej Polsce 231,3 tys. osób (w tym 2 tys. mężczyzn). W porównaniu do tego samego okresu 2016 oznacza to wzrost o 20,4 tys. osób. Matka lub ojciec mogą przejść na urlop rodzicielski zaraz po skończonym urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach.

 

Warto pamiętać, że rodzice mają czas na wykorzystanie go aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić go w jego trakcie.

Jak przypominają urzędnicy, ojcom dzieci przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka. Jak pokazują statystyki, decyduje się na to coraz więcej panów. Bowiem aż o 7,1 tys. wzrosła też liczba ojców, którzy od stycznia do kwietnia zdecydowali się spędzić z nowo narodzonym dzieckiem dwa tygodnie. W tym roku jest to już aż 50,5 tys. ojców. W pierwszych czterech miesiącach 2016 było to 43,4 tys.

 

Resort rodziny przypomina też, że od 2 stycznia 2016 obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą rodzice mogą dzielić się między sobą. W okresie od stycznia do kwietnia 2017 r. z tego prawa skorzystało 4,6 tys. mężczyzn.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.