PARTNER PORTALU
 • BGK

Urzędnicy wyborczy: delegowanie do wyborów wpłynie na trzynastki i nagrody?

 • Bartosz Dyląg    27 marca 2018 - 12:00
Urzędnicy wyborczy: delegowanie do wyborów wpłynie na trzynastki i nagrody?
W całym kraju powołanych zostanie 5500-5900 urzędników wyborczych (Fot. Pixabay)

- Oceniając przepisy zawarte zarówno w Kodeksie wyborczym, jak również w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej, regulujące zasady wynagradzania, a także zwolnienia od pracy zawodowej na czas wykonywania obowiązków urzędnika wyborczego należy wskazać, że wykonywanie funkcji urzędnika wyborczego nie powinno mieć wpływu na otrzymywanie trzynastek i nagród jubileuszowych. Wykonywanie funkcji urzędnika wyborczego nie ma również wpływu na staż pracy – uważa adwokat Mateusz Grosicki z Kancelarii Kijewski Graś.
 • W całym kraju powołanych zostanie 5500-5900 urzędników wyborczych. Ich rekrutacja potrwa do 6 kwietnia, jednak już dziś wiadomo, że kandydatów będzie za mało.
 • Przedstawiciele delegatur KBW zapowiadają, że będą wnioskowali o pomoc w ich poszukiwaniu do samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
 • Wykonywanie funkcji urzędnika wyborczego nie powinno mieć wpływu na otrzymywanie trzynastek i nagród jubileuszowych. Wykonywanie funkcji urzędnika wyborczego nie ma również wpływu na staż pracy – uważa adwokat Mateusz Grosicki z Kancelarii Kijewski Graś.

 

Nowela Kodeksu wyborczego wprowadza nowy korpus urzędników wyborczych. Do ich obowiązków ma należeć nie tylko organizacja i nadzorowanie wyborów, ale również przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, tworzenie i aktualizowanie systemu szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych, organizowanie i prowadzenie szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych, dostarczenie kart do głosowania właściwym komisjom wyborczym, sprawowanie nadzoru nad zapewnieniem warunków pracy obwodowych komisji wyborczych. 

Czytaj też: Kto może zostać urzędnikiem wyborczym i na jakich zasadach będzie pracował?

Państwowa Komisja Wyborcza zakłada, że powołanych zostanie 5500-5900 urzędników wyborczych. Jednak z delegatur Krajowego Biura Wyborczego w całym kraju płyną sygnały o niewielkiej liczbie kandydatów na te stanowiska. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że do zgłaszania się nie zachęca niezbyt wysokie wynagrodzenie (ponad 4 tys. zł miesięcznie – kwota ta zależna będzie od zaangażowania urzędnika w pracę), a także obawa związana z odpowiedzialnością za przeprowadzenie wyborów zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym.

- Na małe zainteresowanie urzędem wpływa zapewne również fakt, że jest to nowa instytucja, a w związku z tym zasady funkcjonowania nie są do końca znane. Kolejnym kryterium, które może zniechęcać, są dosyć wysokie wymagania stawiane potencjalnym urzędnikom wyborczym. Urzędnicy wyborczy muszą rekrutować się bowiem jedynie spośród pracowników urzędów administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych. Kandydaci powinni mieć również wykształcenie wyższe. Dodatkowo nie mogą należeć do partii politycznej ani prowadzić działalności niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją. Te wszystkie czynniki mogą mieć istotny wpływ na zaistniałą sytuację – wyjaśnia adwokat Mateusz Grosicki z Kancelarii Kijewski Graś. 

Państwowa Komisja Wyborcza dodaje, że powodem niewystarczającej liczby zgłoszeń może być także to, iż urzędnik nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i mieszka (wyjątkiem są miasta na prawach powiatu), nie dostanie zwrotu kosztów podróży, a za okres, w którym będzie urzędnikiem wyborczym, nie otrzyma wynagrodzenia od swojego pracodawcy.

Czytaj też: Włodarze miast powołają pełnomocników ds. obsługi informatycznej wyborów

REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Aga, 2018-03-28 13:49:01

  Za pracę w komisji dostanie się wynagrodzenie , a w macierzystym zakładzie trzeba brać urlopy bezpłatne -czyli guzik się zarobi!!! To jakiś absurd
 • ZDZ, 2018-03-28 08:59:24

  Na pewno będzie mieć wpływ. U mnie w urzędzie dostajemy raz na kwartał nagrody marne bo marne...ale od nagrody,i 13 tki są odliczane wszystkie nieobecności...L4, urlopy bezpłatne. A nie można sprawować funkcji urzędnika wyborczego w ramach urlopu??
 • Sekretarz , 2018-03-27 17:28:29

  Pomyłka, rekrutacja została wydłużona ponownie. Nowy termin to 16 kwietnia. Wymagana liczba tez sukcesywnie maleje. Reagują ale niestety po czasie.