PARTNER PORTALU
 • BGK

Urzędy wojewódzkie do likwidacji?

 • PAP/JS    27 marca 2017 - 19:00
Urzędy wojewódzkie do likwidacji?
Wśród prezentowanych propozycji ugrupowań opozycyjnych były m.in. dalsza decentralizacja polegająca na przekazywaniu samorządom wszystkich szczebli kolejnych kompetencji i zadań wraz z zapewnieniem środków na ich finansowanie (fot. Grzegorz Lipiec/twitter)

Dalsza decentralizacja, likwidacja urzędów wojewódzkich, wzmocnienie roli konsultacji społecznych - to niektóre propozycje opozycji przedstawione podczas III Europejskiego Kongresu Samorządów.
• Poseł PO Tomasz Siemoniak opowiedział się za "śmiałymi krokami" w kierunku uporządkowania relacji między marszałkami województw a wojewodami.

• Marek Sowa, poseł Nowoczesnej i b. marszałek województwa małopolskiego ocenił, że wyzwaniem jest stworzenie polityki regionalnej na okres po 2020 roku, kiedy Polska przestanie korzystać w tak znacznym stopniu z funduszy unijnych.

• Jak ocenił Wadim Tyszkiewicz, członek zarządu Nowoczesnej i prezydent Nowej Soli, samorządy nie potrzebują wielkich zmian.

W poniedziałek (27 marca), w pierwszym dniu III Europejskiego Kongresu Samorządności, który odbywa się pod hasłem "Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku", ugrupowania opozycyjne podczas osobnych panelów przedstawiały swoje wizje samorządności.

Wśród prezentowanych propozycji ugrupowań opozycyjnych były m.in. dalsza decentralizacja polegająca na przekazywaniu samorządom wszystkich szczebli kolejnych kompetencji i zadań wraz z zapewnieniem środków na ich finansowanie, a także likwidacja urzędów wojewódzkich. Postulowano także zwiększenie partycypacji obywatelskiej w ramach takich narzędzi, jak np. konsultacje społeczne czy budżety obywatelskie.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podkreślił, że samorząd terytorialny jest symbolem sukcesu i kamieniem milowym dla demokracji w Polsce. "Dziś trzeba mówić o zagrożeniach" - podkreślił.

Według niego samorządowi obecnie grozi centralizacja, ograniczenie funduszy i marginalizacja. Schetyna przyrównał sytuację w samorządach do obecnej pozycji Polski w Unii Europejskiej. "Będziemy walczyć o jedno i drugie, o utrzymanie naszego miejsca w Europie (…) tak samo, jak o zwalczanie pokus dotyczących zabrania kompetencji samorządom, czy odbierania możliwości kandydowania osobom, które się sprawdziły" - zaznaczył szef PO.

Jego zdaniem, w tym kontekście optymistycznie nastrajają dwa wydarzenia: wynik głosowania w sprawie wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i wynik referendum w podwarszawskim Legionowie - referendum było ważne, a większość jego uczestników opowiedziała się przeciw włączeniu ich miasta do projektowanej metropolii warszawskiej.

"Niech te dwie rzeczy będą symbolami sukcesu, a dla tych, co źle życzą - ostrzeżeniem. To znaczy, że wszyscy jesteśmy Europejczykami i wszyscy mieszkamy w Legionowie" - powiedział Schetyna.

Według wiceszefa PO Tomasza Siemoniaka trzy poziomy samorządu: województwo, powiat i gmina sprawdziły się i nie należy dokonywać w nich żadnej radykalnej rewolucji. Opowiedział się za "śmiałymi krokami" w kierunku uporządkowania relacji między marszałkami województw a wojewodami oraz przekazaniem znaczących kompetencji wojewodów na poziom samorządowych województw i powiatów. "Partycypacja obywateli ich udział i zaangażowanie tu trzeba szukać mechanizmów, żeby coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, wierzyło w samorząd" - dodał.

Marek Sowa, poseł Nowoczesnej i b. marszałek województwa małopolskiego ocenił, że wyzwaniem na przyszłość jest zabezpieczenie samorządów przed demontażem, a ważnym "bezpiecznikiem" jest bardzo mocne ograniczenie urzędów wojewódzkich, bo są one - według niego - narzędziem, przez które rząd krok po kroku zawłaszcza samorząd. "Skłaniałby się ku temu, aby urzędy wojewódzkie całkowicie zostały zlikwidowane. Te zadania, praktycznie wszystkie elementy, mogą być przejęte przez na poziom, gminny, powiatowy i wojewódzki" - powiedział.×
KOMENTARZE (12)

 • gość, 2017-10-24 15:09:03

  A co z wyszkolonymi pracownikami urzędów, którzy są apolityczni .... na bruk? oni i ich rodziny się w tych zmianach nie liczą ? przecież przez lata pracowali m.in. dla rządu PO
 • Ćierpliwy Polak, 2017-04-19 10:59:20

  Likwidacja Powiatów . Kto to zrobi chyba nie J. Gowin ? Bierzmy przykład z USA i Turcji , tylko silny Wódz jest w stanie , coś z tym bagnem zrobić . Polsce potrzebne jest referendum i zmiana Ko...nstytucji ?  rozwiń
 • star, 2017-04-14 22:23:43

  Ile gmin tyle rządzących, a Państwa nie będzie. PO przechodzi sama siebie. Tylko krytyka i bzdurne propozycje. Żadna odpowiedzialność za Państwo.