PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o pieczy zastępczej: Które placówki można łączyć, a które nie?

  • aw    8 sierpnia 2016 - 17:17
Ustawa o pieczy zastępczej: Które placówki można łączyć, a które nie?
Co do zasady niemożliwe będzie łączenie niektórych placówek opiekuńczo-wychowawczych na jednym terenie i w jednym budynku z ośrodkami zapewniającymi całodobową opiekę (fot.ilustracyjne: pwpow.pl)

Placówka opiekuńczo - wychowawcza nie może być w jednym budynku m.in. z izbą wytrzeźwień, domem pomocy społecznej, hospicjum czy ośrodkiem wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie - zakłada przyjęta przez Senat RP z poprawkami nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.
Nowelizacja przywróci możliwość obsługi administracyjnej kilku placówek przez jedną jednostkę, tzw. centrum administracyjne ds. obsługi ekonomiczno- administracyjnej i organizacyjnej. Zmiana ta była niezwykle istotna dla samorządów, które wcześniej podjęły decyzję o utworzeniu centrum i rozwiązanie to znakomicie się sprawdziło.

Czytaj też: Piecza zastępcza pod lupą NIK

Co do zasady niemożliwe będzie łączenie niektórych placówek opiekuńczo-wychowawczych na jednym terenie i w jednym budynku z ośrodkami zapewniającymi całodobową opiekę, tj. ośrodkami pomocy społecznej, jednostkami organizacyjnymi wymiaru sprawiedliwości, młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi, ośrodkami wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, hospicjami i zakładami opiekuńczo-leczniczymi, a także z izbami wytrzeźwień.

Natomiast możliwe będzie łączenie regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych z niektórymi instytucjami służby zdrowia, np. hospicjami i zakładami leczniczymi.

W sytuacjach szczególnych wojewoda będzie mógł wydać zgodę na działanie więcej niż jednej placówki opiekuńczo-wychowawczej (do 14 dzieci) na jednej nieruchomościgruntowej.

- Wsłuchiwaliśmy się w to, co mówią do nas samorządowcy. Między innymi wprowadziliśmy zapis o tym, że te placówki mogą się łączyć w sytuacji, gdy nie są prowadzone całodobowo; czyli z dziennymi mogą się łączyć – powiedział Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.Przedstawiciele samorządu postulowali, aby można było łączyć w jednym budynku, jak i w obrębie jednej nieruchomości gruntowej regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną i interwencyjny ośrodek preadopcyjny pod warunkiem, że wojewoda wyrazi na to zgodę.

- Przeanalizowaliśmy to i przychylamy się do tego, aby tego rodzaju rozwiązanie zastosować – powiedział wiceminister Marczuk.

Dzięki nowelizacji ustawy, centra administracyjne do obsługi placówek wsparcia dziennego i jednostek instytucjonalnej pieczy zastępczej, które miały działać tylko do końca tego roku będą działały na dotychczasowych zasadach. Ustawa w tej chwili oczekuje na stanowisko komisji sejmowej w sprawie poprawek zgłoszonych przez Senat RP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • marek zakrzewski, 2016-08-09 09:42:09

    Co z placówkami organizacji pozarządowych, gdzie pod jednym dachem są dzieci, ciężko chorzy seniorzy, często chorzy psychicznie, b. pensjonariusze zakładów karnych, czynni alkoholicy itd.? To jest poza kontrolą, oprócz pomocy społecznej, rzadko- asystenta rodziny i policji nikt nie zagląda. Takich p...lacówek jest więcej niż placówek, które dotyczy ustawa. Tradycyjnie udaje się, że nie ma problemu dzieci w bezdoności  rozwiń