PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o ustroju Warszawy, PO: Ustawa ma zwiększyć szanse PiS na wygranie wyborów samorządowych

  • PAP/AT    6 lutego 2017 - 12:47
Ustawa o ustroju Warszawy, PO: Ustawa ma zwiększyć szanse PiS na wygranie wyborów samorządowych
PiS nie interesuje sprzeciwem samorządowców w sprawie zmian w ustroju Warszawy - mówi PO (fot.twitter.com/Platforma_org)

• PiS złożyło projekt ustawy metropolitalnej tylko i wyłącznie w celu osiągnięcia politycznych korzyści - ocenili politycy PO odnosząc się do projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy.
• PiS nie myśli o warszawiakach i nie interesuje ich sprzeciw samorządowców - dodali.
Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

"To fatalna ustawa, na której stracą zarówno warszawiacy, jak i podwarszawskich gmin" - ocenił poseł PO Marcin Kierwiński. "Liczę, że głosy samorządowców, ta presja przyniesie jakieś opamiętanie. Nie może być tak, że interesy dwóch ludzi - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła tej partii Jacka Sasina - będą ważniejsze od interesów 2 mln mieszkańców Warszawy i okolic" - dodał polityk.

Nawiązał w ten sposób do apelu przedstawicieli kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic. W sobotę zwrócili się do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS.

Poseł Cezary Tomczyk dodał, że ustawa metropolitarna została złożona przez PiS, tylko po to, aby zwiększyć szanse tej partii na zwycięstwo w wyborach samorządowych w Warszawie. "PiS nie myśli o warszawiakach, nie myśli o tym żeby komunikacja była bezpłatna. Nie zapewnił też finansowania dla proponowanych zmian, nie zapewnił konsultacji" - mówił.

Czytaj też: Zmiany granic muszą być podejmowane po konsultacjach społecznych

"Ten projekt jest składany na gwałtu rety i tylko i wyłącznie w celu osiągnięcia politycznych korzyści" - dodał poseł.

W ocenie Tomczyka PiS nie interesuje też sprzeciwem samorządowców w sprawie zmian w ustroju Warszawy. "To jest przykład buty i arogancji" - ocenił polityk. "To jest ustawa tylko po to, aby coś wygrać, żeby mieć jeszcze jeden kawałek władzy, aby mieć władzę nad czymś, co jest do tej pory niezależne" - mówił Tomczyk. Zwrócił też uwagę, że PiS podobną politykę uprawia w przypadku mediów, opozycji czy TK. "To kolejny przykład pisyzacji prawa" - stwierdził.

Tomczyk zapowiedział jednocześnie, że PO nie zgodzi się na takie postępowanie. "PO zawsze będzie stawała w obronie niezależnych organizacji, instytucji, a taką niezależną instytucją jest samorząd lokalny" - podkreślił.

Zgodnie z propozycją PiS miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Projekt PiS krytykuje m.in. obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także opozycja. W piątek Nowoczesna poinformowała, że zaprasza na konsultacje dotyczące projektu PiS ws. m.st. Warszawy, które odbędą się 20 lutego w Sejmie. "Apelujemy też o to, aby tę ustawę szybko wycofać z Sejmu i rozważyć w ogóle kwestię tego, czy w tak krótkim czasie, przed wyborami, należałoby zmieniać w jakikolwiek sposób ordynację wyborczą" - mówił w piątek szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.