PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa wiatrakowa: Rząd nie słucha społeczności lokalnych

  • WNP.pl/JS    23 marca 2016 - 22:07
Ustawa wiatrakowa: Rząd nie słucha społeczności lokalnych
Ustawa budzi duże emocje emocje zarówno wśród obywateli, inwestorów, jak i samorządowców (fot. pixabay)

• W związku z mającymi nastąpić, istotnymi zmianami regulacyjnymi rynku OZE redakcje Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl zorganizowały debatę „Odnawialne źródła energii. System wsparcia i inwestycje”.
• Jednym z tematów debaty był projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nad którym trwają prace w Sejmie.
• Budzi on duże emocje zarówno wśród obywateli, inwestorów, jak i samorządowców.
Projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe to przynajmniej w jakiejś mierze skutek zaniechań poprzedniej ekipy rządzącej - ocenili uczestnicy debaty redakcyjnej Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl. Inwestorzy oceniają zawarte w nim przepisy jako groźne dla projektów w toku i wskazują, że konsekwencje ustawy ponieśliby też właściciele nieruchomości w pobliżu wiatraków.

Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, oceniał podczas dyskusji, że obecna sytuacja, to skutek braku transparentnych zasad lokalizacji wiatraków. Przez to od lat narastały społeczne konflikty dotyczące inwestycji w tej branży, a odpowiedzi politycznej na ten stan rzeczy nie było. Poselski projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe to zdaniem Tomasza Żuchowskiego reakcja na to, co już się stało, odrabianie lekcji z przeszłości.

Czytaj też: Inwestorzy korumpowali samorządowców, teraz nie będzie gdzie stawiać wiatraków

Janusz Piechocki, burmistrz Margonina i zastępca przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, wyraził niepokój tym, że kolejny rząd wprowadza regulacje nie słuchając społeczności lokalnych, że wie lepiej co robić. Jako przykład działań poprzedniej ekipy rządzącej, które szły w kierunku ograniczenia praw samorządów, podał tzw. ustawę krajobrazową (był to projekt złożony w Sejmie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego).

Czytaj cały artykuł tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.