PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białej Podlaskiej otwarto filtr epidemiologiczny dla cudzoziemców

  • PAP/JS    7 czerwca 2017 - 15:14
W Białej Podlaskiej otwarto filtr epidemiologiczny dla cudzoziemców
Filtr epidemiologiczny powstał przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej prowadzonym przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. (Fot. : www.madryt.msz.gov.pl).

W Białej Podlaskiej na Lubelszczyźnie otwarto filtr epidemiologiczny dla cudzoziemców. To pierwsza tego typu w Polsce specjalna przychodnia, w której osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową przechodzą badania lekarskie. Koszt inwestycji to prawie 9 mln zł.
• Podczas budowy filtra epidemiologicznego w 2016 r. szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala mówił, że jest to jeden z ważnych elementów systemu opieki medycznej sprawowanej nad osobami, które ubiegają się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce.

• W ramach procedury filtra epidemiologicznego przeprowadza się wywiad medyczny oraz badanie lekarskie, badanie laboratoryjne krwi i moczu (m.in. w kierunku występowania chorób zakaźnych, nosicielstwa wirusa HIV) oraz badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Filtr epidemiologiczny powstał przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej prowadzonym przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. Najwięcej cudzoziemców ubiegających się udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce przekracza granicę w oddalonym o około 40 km Terespolu, a następnie przybywa do recepcyjnego ośrodka w Białej Podlaskiej.

"W związku z tym bardzo ważne jest, aby zostali poddani badaniom diagnostycznym niezwłocznie po przekroczeniu granicy. Każdego dnia dyżur medyczny pełni tutaj kilku lekarzy i kilka pielęgniarek" - powiedział kierownik ośrodka Grzegorz Randzio.

W ośrodkach dla cudzoziemców działają gabinety lekarskie, w których pacjenci przechodzą podstawowe badania; filtr epidemiologiczny jest specjalistyczną przychodnią, która znajduje się na terenie ośrodka, ale w osobnym budynku.

Rzecznik UdSC Jakub Dudziak powiedział PAP, że jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowszych w Europie. Przypomniał, że do filtra epidemiologicznego trafiają wszyscy cudzoziemcy starający się o ochronę międzynarodową. "Jest to działanie prewencyjne. Chodzi o to, żeby wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie epidemiologiczne dla regionu, czy nawet całego kraju przez osobę, która mogłaby być zarażona jakąś chorobą zakaźną" - powiedział Dudziak.

Jak poinformował, koszt inwestycji wyniósł prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. stanowiły środki ze szwajcarsko-polskiego programu współpracy. W budynku znajdują się trzy segmenty: administracyjno-recepcyjny, medyczno-diagnostyczny oraz izolatki. Wybudowano także specjalny podjazd dla karetek z systemem mikrofiltracji powietrza.

W ramach procedury filtra epidemiologicznego przeprowadza się wywiad medyczny oraz badanie lekarskie, badanie laboratoryjne krwi i moczu (m.in. w kierunku występowania chorób zakaźnych, nosicielstwa wirusa HIV) oraz badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Pełniący dyżur w filtrze epidemiologicznych doktor Bożydar Tylus podkreślił, że każdy cudzoziemiec po przybyciu do ośrodka przechodzi badania specjalistyczne laboratoryjne, które mają wykluczyć główne choroby zakaźne stanowiące zagrożenie epidemiologiczne. Dodał, że zdarzają się pojedyncze przypadki np. gruźlicy. "Zdarzają się także osoby chore, które wymagają natychmiastowej opieki i leczenia. Wtedy są transportowane do szpitala" - powiedział  Tylus.

Podczas budowy filtra epidemiologicznego w 2016 r. szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala mówił, że jest to jeden z ważnych elementów systemu opieki medycznej sprawowanej nad osobami, które ubiegają się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. "W ramach filtra epidemiologicznego przeprowadza się badania przesiewowe, a więc te pierwsze podstawowe badania, które mają nam uzmysłowić, jaki jest stan zdrowia cudzoziemca, który przyjechał do naszego kraju. To są również badania ze szczególnym naciskiem w kierunku występowania chorób zakaźnych" - mówił Rogala.

Stawka za objęcie opieką medyczną osoby ubiegającej się o nadanie statusu uchodźcy w 2016 r. wynosiła ponad 200 zł. Obejmuje m.in. obowiązkowe szczepienia dzieci, konsultacje i badania specjalistyczne, leczenie szpitalne, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, leczenie stomatologiczne. Są oni objęci także opieką psychologiczną.

Od początku roku wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce złożyło 2,5 tys. cudzoziemców, głównie Rosjan narodowości czeczeńskiej. Ochrony udzielono 250 osobom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.