PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku otwarto Centrum Aktywności Społecznej

  • PAP/JS    19 grudnia 2017 - 20:33
W Białymstoku otwarto Centrum Aktywności Społecznej
Centrum Białegostoku (fot. Shutterstock)

Centrum Aktywności Społecznej, z którego mogą bezpłatnie korzystać organizacje pozarządowe, ale też wszyscy mieszkańcy Białegostoku, otwarto oficjalnie wieczorem. Centrum mieści się w wyremontowanej kamienicy w centrum miasta.
Budynek otwarto podczas świątecznego spotkania władz miasta z organizacjami pozarządowymi.

Centrum, które wcześniej nosiło nazwę Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, a w efekcie internetowego głosowania zmienia nazwę na Centrum Aktywności Społecznej, znajduje się w kamienicy przy ul. św. Rocha.

Jak powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, centrum w nowym budynku to dla organizacji pozarządowych "więcej miejsca do spotkań i przestrzeni do działania". "Chcemy, żeby było to spełnienie ich oczekiwań, ale żeby też (budynek-red.) nie był przez nikogo zawłaszczony" - mówił.

Obiekt ma powierzchnię blisko 1,5 tys. m kw. Z budynku mogą korzystać organizacje pozarządowe, grupy nieformalne czy grupy mieszkańców, którzy chcieliby zorganizować spotkanie. Do dyspozycji są: sale szkoleniowe, sale spotkań indywidualnych, do ćwiczeń ruchowych, sala konferencyjna oraz biblioteka spraw społecznych. W budynku nie będzie siedzib organizacji pozarządowych. Każdy, kto chce skorzystać z przestrzeni lub wynająć salę na swoje działania, powinien skontaktować się bezpośrednio z centrum.

W nowym centrum na stałe mieścić się będzie: biuro darmowej pomocy prawnej, rzecznik osób niepełnosprawnych, miejskie biuro konsultacji i partycypacji. Będzie też działał punkt informacyjny projektu "Bon na szkolenie" (liderem projektu jest powiat sokólski - red.).

Dotychczas białostockie organizacje pozarządowe miały do dyspozycji budynek przy ul. Świętojańskiej; tamta siedziba miała powierzchnię ok. 100 m kw i - jak informuje miasto - przestanie funkcjonować.

Nowe centrum miało zostać oddane do użytku znacznie wcześniej, ale przedłużał się remont kamienicy, którą w 2009 r. przekazał miastu na cele społeczne wojewoda podlaski. Wybrana, kilka lat temu w przetargu, firma budowlana zbankrutowała, prace kończył inny wykonawca. Wszystko kosztowało ok. 5 mln zł. Koszt utrzymania nowego budynku to ok. 30 tys. zł miesięcznie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.