PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku wracają rady osiedli

  • pt/pap    27 kwietnia 2016 - 15:25
W Białymstoku wracają rady osiedli
W Białymstoku wracają wybory do rady osiedli (fot.fotolia.pl)

• Na większości białostocki osiedli, po dziesięciu latach przerwy, będą mogły znowu działać rady - organy doradcze władz miasta.
• Wnioski o ich wybór, poparte odpowiednią liczbą podpisów, złożone zostały przez mieszkańców 17 osiedli; na 11 wyborów nie będzie.
Wybory zostaną przeprowadzone 5 czerwca. Aby mogło do nich dojść, do 26 kwietnia do komisji musiały trafić dokumenty z podpisami co najmniej 3 procent mieszkańców uprawnionych do głosowania. I takie wnioski złożyli mieszkańcy 17 osiedli.

Na kolejnych 11 osiedlach stosownej liczby podpisów nie udało się zebrać. Wśród nich są największe w Białymstoku, m.in. Antoniuk, Piasta I, Piaski, Dziesięciny II, Nowe Miasto czy Słoneczny Stok; tam wyborów i powołania rad nie będzie.

Z pomysłem przywrócenia rad osiedlowych wyszli radni PiS, którzy jeszcze w 2015 roku przygotowali projekt uchwały, która określa zasady i tryb przeprowadzenia wyborów do rad.

Zgodnie z nią, będą one jednak działać jedynie tam, gdzie sami mieszkańcy wykażą się inicjatywą. Do przeprowadzenia wyborów potrzebny był wniosek podpisany przez co najmniej 3 proc. mieszkańców danego osiedla, uprawnionych do głosowania w dniu ostatnich wyborów do rady miejskiej.

Aby wybory były ważne, również musi wziąć w nich udział co najmniej 3 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania.

15-osobowa rada osiedla

W skład rady osiedla wejdzie 15 osób, kandydatów można zgłaszać do 6 maja. Do zadań rady będzie należało m.in. reprezentowanie interesów mieszkańców osiedla, zgłaszanie projektów uchwał i stanowisk radzie miasta, zgłaszanie propozycji inwestycyjnych, współpraca z władzami miasta przy organizacji imprez kulturalnych i sportowych, a także wspieranie społecznych inicjatyw mieszkańców.

Rady nie posiadają własnego budżetu, a ich kadencja skończy się wraz z końcem kadencji rady miasta.

Próg wyborczy

Ostatnie wybory do rad osiedli w Białymstoku miały miejsce w 2005 roku (rady skończyły działalność rok później, wraz z zakończeniem kadencji samorządu). Obowiązywał wówczas 5-procentowy próg frekwencyjny. W głosowaniu przeprowadzonym na 23 osiedlach, tylko na 7 osiedlach udało się ten próg przekroczyć i rady wybrać.

Od 2006 roku Rada Miasta Białystok nie podejmowała uchwał o wyborach do rad osiedli

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.