PARTNER PORTALU
  • BGK

W Bytomiu ruszył punkt informacyjny dotyczący rewitalizacji miasta

  • PAP/JS    23 marca 2017 - 14:20
W Bytomiu ruszył punkt informacyjny dotyczący rewitalizacji miasta
W Bytomiu ruszył punkt informacyjny, w którym mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej na temat rewitalizacji miasta. (fot. wikipedia.org)

W Bytomiu uruchomiono specjalny punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać pomoc w składaniu wniosków o dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją miasta.
• Na prowadzenie punktu miasto ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych. Za najlepszą ofertę uznano tę złożoną przez młodych ludzi z Klubu Kontra, działających na rzecz lokalnej społeczności.

• Porad w biurze udziela radca prawny, architekt, urbanista i finansista.

• Bytom na rewitalizację wyda 1 mld zł.

• Obszar rewitalizacji w mieście zajmuje 828 ha, co stanowi 11,93 proc. powierzchni miasta.

W punkcie powstał także bank wolontariatu i wzajemnych usług sąsiedzkich. Biuro prowadzą członkowie fundacji Klub Kontra.

Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, ma dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją 1 mld zł. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - gdzie przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju mają powstać modelowe rozwiązania w tym zakresie.

Środki na rewitalizację miasta mają pochodzić ze środków unijnych w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI), z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) oraz m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Otwarcie punktu to jeden z elementów projektu pilotażowego. "Rewitalizacja ma za zadanie przede wszystkim pobudzić lokalną społeczność. Pomóc ludziom zaangażować się w sprawy miasta, by mieli wpływ na zmianę najbliższego otoczenia" - zaznaczyła koordynatorka bytomskiego projektu Izabela Domogała.

Na prowadzenie punktu miasto ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych. Za najlepszą ofertę uznano tę złożoną przez młodych ludzi z Klubu Kontra, działających na rzecz lokalnej społeczności. Do biura po poradę może przyjść każdy, nie tylko mieszkańcy obszarów, które będą poddane rewitalizacji.

W najbliższym czasie dla Bytomia zostaną uruchomione konkursy w ramach OSI. Wiele osób ma pomysły na konkretne przedsięwzięcia, ale nie wie, jak należy składać wnioski. Pomogą im w tym dyżurujący w punkcie specjaliści. Podpowiedzą, jakie dokumenty i gdzie należy złożyć albo czy dany projekt wpisuje się w obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Doradcy pomogą również w zaplanowaniu projektów, które później mogą być zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego lub inicjatywy lokalnej.

Członkowie Klubu Kontra chcieliby również, by do punktu przychodzili ludzie, którzy mogą coś zaoferować innym, stąd uruchomienie banku wolontariatu i wzajemnych usług sąsiedzkich. "Każdy ma jakieś umiejętności i każdy kiedyś potrzebował pomocy, na przykład w przypilnowaniu dziecka, czy naprawianiu kontaktu w ścianie. Za takie usługi wcale nie trzeba płacić fachowcom. Na świecie taka wzajemna pomoc sąsiedzka jest normą, chcielibyśmy, aby i u nas stała się modna" - powiedziała Klaudia Marcisz z Klubu Kontra.

Swoje usługi w ramach banku wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej będzie można składać na specjalnych formularzach dostępnych w punkcie. Później zostaną one udostępnione w internecie i będą na bieżąco aktualizowane.

Punkt informacyjny mieści się w Teatrze Rozbark (Bytom, ul. Kilara 29) i ta lokalizacja nie jest przypadkowa. "To miejsce jest doskonałym przykładem rewitalizacji. Kiedyś było postindustrialnym, niezagospodarowanym terenem, dziś ludzie przychodzą tu na spektakle, zajęcia taneczne, spędzają wolny czas" - powiedziała Domogała.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.