PARTNER PORTALU
  • BGK

W Częstochowie można składać wnioski o dofinansowanie in vitro

  • PAP/EM    15 lutego 2017 - 14:03
W Częstochowie można składać wnioski o dofinansowanie in vitro
O dofinansowanie zabiegu mogą się starać małżeństwa i związki partnerskie z Częstochowy (fot. pixabay)

• Od 22 do 28 lutego pary z Częstochowy starające się o dziecko mogą składać wnioski o dofinansowanie procedury in vitro - podał w środę (15.02) magistrat.
• Pieniądze na ten cel pochodzą z miejskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
Częstochowa finansuje zabiegi in vitro już piąty rok. Jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło takie rozwiązanie.

W wyniku programu "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" urodziło się 12 dzieci. W listopadzie 2015 roku miejscy radni zdecydowali o kontynuacji programu w latach 2015-2017.

W ubiegłym roku cieszył się on wyjątkowym zainteresowaniem częstochowian z uwagi na wygaszenie ogólnopolskiego programu ministerialnego. Ostatecznie, w 2016 roku z procedury skorzystały 24 pary, a ich wynikiem jest 10 ciąż, w tym jedna bliźniacza. W 2017 roku na realizację programu zagwarantowano w budżecie 150 tys. zł, co wystarczy na pomoc dla 30 par.

O dofinansowanie zabiegu mogą się starać małżeństwa i związki partnerskie z Częstochowy, które spełniają też dodatkowe kryteria, m.in. wiek kobiety w przedziale od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach - do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej już leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

Wnioski o dofinansowanie można znaleźć na stronie częstochowskiego magistratu. Należy je składać od 22 do 28 lutego 2017 roku w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy. Liczba miejsc jest ograniczona; decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.