PARTNER PORTALU
  • BGK

W działkowych altanach mieszkają tysiące osób. Czy je stracą?

  • MIW    29 marca 2016 - 09:58
W działkowych altanach mieszkają tysiące osób. Czy je stracą?
RPO alarmuje, że osoby pozbawione prawa do zamieszkiwania na terenie ogrodów mogą zasilić szeregi bezdomnych. (Fot. : pixabay.com).

• Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał rząd o los osób mieszkających na działkach.
• Czy działania Polskiego Związku Działkowców pozbawią tych ludzi dachu nad głową?
• Na terenie ogródków w Polsce mieszka ponad 6 tysięcy osób.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało Rzecznikowi Praw Obywatelskich na jego zapytanie dotyczące losu osób mieszkających na terenie ogródków działkowych. Z odpowiedzi można wnioskować, że sprawa będzie miała ciąg dalszy w resorcie infrastruktury. Przy okazji ministerstwo podało także szacunkową liczbę osób mieszkających na stałe na terenie ogrodów działkowych – wedle urzędniczych szacunków w całej Polsce jest ich ponad 6000.

Jak przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich w lutym zwrócił się on do rządu z zapytaniem o sytuację osób, które zamieszkały ma działkach w kontekście informacji o tym, że Polski Związek Działkowców chce pozbawić ich praw do działek, gdyż ich altany mają ponadnormatywną wielkość. Wcielenie tych planów w życie doprowadziłoby te osoby do bezdomności.

W odpowiedzi Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała Rzecznika, że jeżeli chodzi o ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, na podstawie której swoje uchwały podejmuje Polski Związek Działkowców, to znajduje się ona w gestii ministra infrastruktury. Dlatego wszelkie ewentualne zmiany legislacyjne w tym zakresie mogą zostać przeprowadzone jedynie w tym resorcie.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślił jednocześnie, że stale monitoruje sytuację osób bezdomnych, w tym także przebywających w tzw. miejscach niemieszkalnych, do których należą m.in. pustostany, domki i altany działkowe.

- Zgodnie z danymi zawartymi w sprawozdaniu z Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych, przeprowadzonego w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r., na terenie ogrodów działkowych przebywa 6 316 osób (jednak tylko w województwie kujawsko-pomorskim w badaniu uwzględniono wszystkie osoby przebywające na działkach, również te zamieszkujące domy – ogrzewane, posiadające pełny węzeł sanitarny oraz dostęp do prądu; w pozostałych województwach nie brano pod uwagę takich osób i rodzin, ponieważ zamieszkując lokal mieszkalny nie spełniają kryteriów definicji osoby bezdomnej zawartej w ustawie o pomocy społecznej) – czytamy w informacji opublikowanej na stronie RPO.

Według informacji przekazywanych wojewodom przez ośrodki pomocy społecznej, najczęstsze powody zamieszkiwania na działkach to:

• brak uprawnień do przydziału mieszkań z zasobów gminy,
• brak wystarczających środków na zakup lub wynajem mieszkania na otwartym rynku,
• niechęć dzielenia mieszkania z innymi członkami rodziny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • piluś, 2016-04-13 12:55:50

    uwłaszczyć im te ogródki