PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku spór o stadion. Wkroczy Prokuratoria

  • pt    19 maja 2017 - 09:19
W Gdańsku spór o stadion. Wkroczy Prokuratoria
Stadion Gedanii został zdewastowany (fot.youtube)

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zdecydował o złożeniu wniosków do prokuratury i Prokuratorii Generalnej z powodu sprzedaży w kwietniu 2017 roku prawa użytkowania wieczystego przez klub Gedania SA firmie deweloperskie i niezrealizowania celu, w jakim w 2005 roku przekazano działki KKS Gedania.
Pierwszy wniosek złożony zostanie do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, organu, który jest właściwy ustawowo i reprezentuje Skarb Państwa przed sądem w sprawach majątkowych. Prezydent Gdańska złoży wniosek do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w celu rozwiązania umowy użytkowania wieczystego tych terenów i powrót ich do zasobu gruntów Skarbu Państwa.

Prezydent Adamowicz zdecydował o złożeniu dwóch wniosków: jednego o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego tych terenów i powrót ich do zasobu gruntów Skarbu Państwa, a drugi to „Zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa” przez przedstawicieli KKS Gedania (a następnie Gedania SA).

Tereny Gedanii sprzedane za 16,5 miliona

Przyczyną wniosku jest sprzedaż prawa użytkowania wieczystego przez Gedanię SA na rzecz Robyg 18 i niezrealizowania celu, w jakim w 2005 roku przekazano działki.

18 kwietnia 2017 roku Gedania Spółka Akcyjna sprzedała za 16.5 miliona złotych - z olbrzymim zyskiem dla akcjonariuszy Gedania SA - przysługujące jej prawo użytkowania wieczystego na nieruchomości na rzecz Robyg 18. Spółka ta jest spółką córką Robyg SA, dużego warszawskiego dewelopera, notowanego na giełdzie GPW, prowadzącego działalność przede wszystkim w zakresie budownictwa mieszkalnego m.in. na terenie Warszawy i Gdańska.

Właścicielem dwóch działek gruntowych jest Skarb Państwa, a użytkownikiem wieczystym była, wedle księgi wieczystej, Spółka Akcyjna Gedania w Gdańsku. Stała się nim w wyniku zarządzenia wojewody z 2005 r., pod warunkiem jednak przeznaczenia na prowadzenie działalności sportowej, niezwiązanej z działalnością zarobkową.

Popełniono przestępstwo? 

Drugi wniosek dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli KKS Gedania (a następnie Gedania SA).  W zawiadomieniu wyszczególniono szereg uprawdopodobnionych działań mogących mieć charakter przestępstw, do których doszło w ocenie prezydenta Gdańska.

Chodzi m.in. o:

uzyskanie nieruchomości na cele sportowe „za bezcen”;

* degradację terenu sportowego przez dokonanie rozbiórek obiektów sportowych, wyrugowanie działających na terenie nieruchomości klubów sportowych, uczynienia z terenu boiska żwirowni;

* prowadzenie na nieruchomości działalności komercyjnej, a nie sportowej – zgodnej z celem ustanowienia użytkowania wieczystego;

*  sprzedaż nieruchomości na rzecz dewelopera za 16.5 miliona złotych z olbrzymim zyskiem dla Gedania SA (i jej przedstawicieli).

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.