PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku spór o Westerplatte

  • PAP/JS    13 kwietnia 2018 - 19:31
W Gdańsku spór o Westerplatte
Westerplatte (fot. pixabay.com)

Jako "próbę wykorzystania świętego dla Polaków miejsca dla doraźnych celów politycznych" ocenił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki inicjatywę władz Gdańska ws. rozpoczęcia przygotowań do zagospodarowania Westerplatte. Rzecznik prezydenta Gdańska odpiera te zarzuty.
  • W oświadczeniu przesłanym mediom dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki poinformował, że kierowana przez niego placówka 22 grudnia 2017 r. złożyła wniosek o zmianę zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Westerplatte.
  • W opinii dyrektora MIIWŚ, "bardzo zaskakujące jest to gwałtowne przebudzenie władz miasta, które przez poprzednie ćwierćwiecze nie wykazywały szczególnej troski o Westerplatte, całkowicie ignorując jego pierwszoplanowe znaczenie dla historii Polski XX wieku".
  • W odpowiedzi na zarzuty szefa MIIWŚ rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek podkreśliła, że to Adamowicz jest inicjatorem obchodów wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Na konferencji prasowej w Gdańsku grupa radnych PO przedstawiła apel ws. zorganizowania w 2019 r. w Gdańsku na Westerplatte ogólnonarodowych obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Inicjatywę tę popiera prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Apel, który będzie głosowany na sesji Rady Miasta (RMG) 23 kwietnia, mówi o zobowiązaniu prezydenta Gdańska do wystąpienia do marszałka Sejmu o ustanowienie roku 2019 "Rokiem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej". Skierowany jest również do prezydenta RP Andrzeja Dudy - o objęcie patronatu honorowego nad wydarzeniami w Gdańsku w 2019 roku w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

W apelu znalazło się też wezwanie prezydenta Gdańska do "rozpoczęcia prac przygotowawczych do zagospodarowania Pomnika Historii Pole Bitwy na Westerplatte w celu możliwie szerokiego odtworzenia jego walorów historycznych i przystosowania do wymagań współczesnego muzealnictwa". Wiceprzewodnicząca RMG Agnieszka Owczarczak (PO) zapowiedziała, że podczas kwietniowej sesji rozpoczną się prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Westerplatte. W RMG zasiada 22 radnych Platformy Obywatelskiej oraz 12 radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W oświadczeniu przesłanym mediom dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki poinformował, że kierowana przez niego placówka 22 grudnia 2017 r. złożyła wniosek o zmianę zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Westerplatte - Twierdza Wisłoujście, "zmierzający do dokonania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego umożliwiających wdrożenie procesu rewitalizacji i rewaloryzacji Półwyspu Westerplatte".

Jak wyjaśnił Nawrocki, 12 lutego 2018 r. zastępca prezydenta miasta Gdańska Wiesław Bielawski poinformował, że rozpatrzenie złożonego przez muzeum wniosku zostało "zawieszone do czasu uchwalenia nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz podjęcia rozstrzygnięć dotyczących obsługi komunikacyjnej planowanego tzw. Portu Centralnego, a także obsługi komunikacyjnej i parkingowej terenu Pola Bitwy, mających wpłynąć na ustalenia i granice nowego planu".

Ponadto - jak podał szef MIIWŚ - Bielawski wskazał na konieczność wykonania przedprojektowych analiz funkcjonalno-przestrzennych i własnościowych terenu objętego wnioskiem wraz z otoczeniem, oraz opracowania koncepcji drogowej i parkingowej. Zastępca prezydenta Gdańska zobowiązał się także do zawiadomienia muzeum jako wnioskodawcy o przeprowadzeniu wyżej wymienionych ustaleń odrębnym pismem.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.