PARTNER PORTALU
 • BGK

W Kaliszu powstanie więzienie? Prezydent miasta przerażony

 • PAP/JS    22 maja 2017 - 15:43
W Kaliszu powstanie więzienie? Prezydent miasta przerażony
Zdaniem parlamentarzysty wybudowanie takiego ośrodka na obrzeżach miasta jest ciekawą propozycją ze względu na stworzenie nowych miejsc pracy (fot.:pixabay.com)

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało parlamentarzystów PiS z okręgu kalisko-leszczyńskiego o możliwości pozyskania dla Kalisza 250 mln złotych na budowę najnowocześniejszego więzienia. Do władz miasta należałoby wygospodarowanie dla inwestycji 15 ha gruntów.
• Zdaniem parlamentarzysty wybudowanie takiego ośrodka na obrzeżach miasta jest ciekawą propozycją ze względu na stworzenie nowych miejsc pracy w regionie, zarówno dla przyszłych pracowników zakładu karnego, jak i usługodawców.

• Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński powiedział, że oferta parlamentarzystów jest dla niego "bardzo dziwna i zatrważająca".

Zakład karny przeznaczony byłby dla 800 skazanych. Inwestycja obejmowałaby także przywięzienny zakład pracy dla osadzonych.

W imieniu kaliskich parlamentarzystów PiS prezydenta Kalisza o propozycji ministerstwa sprawiedliwości poinformował poseł Piotr Kaleta. "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce dać miastu Kalisz na ten cel 250 mln złotych, ministerstwo sprawiedliwości ma zadbać o całą infrastrukturę, a miasto ma przekazać nieodpłatnie pod inwestycję 15 hektarów terenu. To są wszystkie oczekiwania ze strony ministerstwa" - powiedział poseł Piotr Kaleta (PiS).

Kaleta powiedział, że władze miasta mogą mieć problem ze znalezieniem terenu inwestycyjnego o takiej powierzchni, ale - jak zauważył - temat można podjąć w ramach działania Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, w skład której wchodzi 24 jednostek samorządu terytorialnego - gmin i powiatów. Przewodniczącym stowarzyszenia jest prezydent Kalisza.

"Być może okaże się, że takie tereny znajdują się w jakiejś gminie, która jest członkiem stowarzyszenia, będzie można je wykupić lub zamienić" - powiedział poseł.

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński powiedział, że oferta parlamentarzystów jest dla niego "bardzo dziwna i zatrważająca". "Kiedy zlikwidowano więzienie przy ul. Łódzkiej w Kaliszu, wiceminister Patryk Jaki w rozmowie ze mną zapowiedział budowę nowego więzienia na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Dziwi mnie to, że taką informacją parlamentarzyści wycofują deklaracje wiceministra" - powiedział Sapiński.

Odnosząc się do tego poseł Kaleta zapewnił, że nikt nie wycofuje żadnych deklaracji "a jedynie pojawiła się nowa propozycja inwestycyjna i trzeba tylko szybko wyrazić wolę". Przypomniał, że przeciwko budowie więzienia na terenie COSSW w Kaliszu protestują mieszkańcy ze względu na sąsiedztwo szkoły. "Jeżeli władze miasta wyrażą wolę, to przecież wtedy nie ma sensu budować więzienia w Kaliszu, którego lokalizacja wywołuje konflikty społeczne" - powiedział Piotr Kaleta.

Zdaniem parlamentarzysty wybudowanie takiego ośrodka na obrzeżach miasta jest ciekawą propozycją ze względu na stworzenie nowych miejsc pracy w regionie, zarówno dla przyszłych pracowników zakładu karnego, jak i usługodawców. "Przecież takie więzienie z halą produkcyjną trzeba wybudować, a więc mogą zyskać na tej inwestycji kaliskie firmy budowlane i trzeba zaopatrywać ośrodek w produkty żywnościowe oraz świadczyć wiele innych usług" - powiedział poseł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • RZYCZLIWY, 2017-07-12 13:13:52

  Do Szczypiorno: Na METALOWCOW SA WOLNE TERENY
 • Szczypiorno, 2017-05-22 19:28:00

  Najlepsza lokalizacja to Wolica, obok domu posła.
 • red.beast, 2017-05-22 16:33:35

  blizej stolicy by sie przydało