PARTNER PORTALU
 • BGK

W Katowicach i Białymstoku demonstracje studentów wspierające lekarzy rezydentów

 • PAP/JS    13 października 2017 - 22:05
W Katowicach i Białymstoku demonstracje studentów wspierające lekarzy rezydentów
W Katowicach i Białymstoku studenci ubrani w białe fartuchy, a także stażyści i rezydenci tamtejszych szpitali zgromadzili się na rynku (fot. Monika Rosa/twitter)

Studenci medycyny protestowali w Katowicach i Białymstoku, wyrażając w ten sposób poparcie dla protestu lekarzy rezydentów. Ich głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, choć rząd rekordowo zwiększył środki na ten cel.
• W Katowicach i Białymstoku studenci ubrani w białe fartuchy, a także stażyści i rezydenci tamtejszych szpitali zgromadzili się na rynku.

• "Głos studentów wspiera rezydentów", "Dziękujemy" "Chcemy leczyć w Polsce!", "Zdrowie Polaka w cenie Big Maca!" - skandowali.

• W sobotę (14 października) zaplanowane są kolejne pikiety poparcia dla protestujących rezydentów - w Warszawie i kilku miastach.

Ponad 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

W Katowicach i Białymstoku studenci ubrani w białe fartuchy, a także stażyści i rezydenci tamtejszych szpitali zgromadzili się na rynku. "Głos studentów wspiera rezydentów", "Dziękujemy" "Chcemy leczyć w Polsce!", "Zdrowie Polaka w cenie Big Maca!" - skandowali.

"Ja jeszcze 5 miesięcy temu też byłem studentem. Potem zacząłem staż podyplomowy w jednym z katowickich szpitali i zacząłem pracować w tym chorym systemie. Zacząłem przyjmować pacjentów, gdzie wypełniam 12 minut papiery, wszystkie dokumenty, karty, pobieram krew, a minutę patrzę na pacjenta i zbieram wywiad. Naprawdę to jest coś, czego nie życzę temu pacjentowi, ani sobie, gdybym ja był na jego miejscu" - powiedział do zgromadzonych w Katowicach protestujących lekarz rezydent Kamil Tkacz.

"Naszym głównym postulatem jest zwiększenie nakładów ogólnych na ochronę zdrowia. Jeśli zwiększymy nakłady na ochronę zdrowia, wzrośnie czas poświęcony pacjentowi, liczba pielęgniarek i sanitariuszy, będą oni godziwie wynagradzani i naprawdę może to uzdrowić służbę zdrowia" - dodał.

Ewa Stogowska, która kilka tygodni temu rozpoczęła staż w Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, mówiła, że jeśli finansowanie i podejście do służby zdrowia się nie zmieni, to ona obawia się, że nie będzie w stanie pomóc pacjentowi. "Jako osoba, która chciałaby dać z siebie wszystko pacjentowi, zwyczajnie przez wadliwy system, który można byłoby w jakikolwiek sposób naprawić, nie będę w stanie dać 100 proc. z siebie pacjentowi. Nie będę w stanie zdiagnozować go poprawnie, leczyć go poprawnie, pomimo moich najszczerszych chęci" - mówiła Stogowska.

Dodała, że obecnie lekarze są przemęczeni i dlatego nie są w stanie w 100 procentach pomóc pacjentom. Mówiła też, że praca odbija się też na ich życiu prywatnym.

W sobotę (14 października) zaplanowane są kolejne pikiety poparcia dla protestujących rezydentów - w Warszawie i kilku miastach.

Studenci medycyny protestują mimo, iż wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek podczas sejmowej debaty nad budżetem 2018 r., że w ciągu najbliższego roku wzrost wydatków na służbę zdrowia będzie taki, jakiego nie było przez 28 lat - blisko 6 mld zł. W ciągu dwóch lat będzie to wzrost o 10 mld zł. Nigdy nie było takiego wzrostu - mówił.

W środę po rozmowach z rezydentami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł również informował, że rok 2017 jest rekordowym pod względem nakładów na ochronę zdrowia - powyżej 80 mld zł; natomiast odsetek PKB na ochronę zdrowia przekroczy 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Aby było tak jak było, 2017-10-15 11:37:09

  Do korek: rząd rekordowo zwiększył środki ale Totalna chce aby było tak jak było
 • korek, 2017-10-15 10:14:31

  kolejna partyjna hucpa