Większe uprawnienia prawodawcze samorządów, stanowienie przepisów dedykowanych regionom, czy zwiększenie finansowania samorządów z VAT - to postulaty przedstawiane w Katowicach podczas pierwszej konwencji programowej Śląskiej Partii Regionalnej.
- Członek zarządu woj. śląskiego i wiceprzewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Henryk Mercik nawiązał do dotychczasowej działalności RAŚ, która od dwóch kadencji współrządzi w woj. śląskim.
- Wymieniał działania związane z budowaniem i wzmacnianiem regionalnej tożsamości, budową fundamentów tożsamości regionalnej, budowaniem regionalnej marki.
- Przedsiębiorca Piotr Snaczke mówił o potrzebie rewitalizacji społecznej regionu. Zapowiedział programy kierowane do dzieci.
Swoje postulaty działacze będącej w trakcie rejestracji Śląskiej Partii Regionalnej przedstawiali pod hasłem "Pierwszy wybór dla Śląska".
W działalności regionalnej ŚPR chce koncentrować się m.in. na edukacji, transporcie, rewitalizacji infrastrukturalnej i społecznej i poprawie jakości życia mieszkańców. Wśród postulatów kierowanych do władz centralnych znalazły się m.in. zwiększenie uprawnień prawodawczych samorządów, stanowienie przepisów dedykowanych poszczególnym regionom czy zwiększenie ich finansowania poprzez przekazanie po 1 proc. VAT proporcjonalnie do liczby mieszkańców do każdego szczebla samorządu.
Koordynatorzy ŚPR zapowiadają, że celem tej organizacji, której wniosek o rejestrację trafił do sądu w październiku ub. roku, ma być jak najszerzej rozumiana samorządność i działalność na rzecz regionu - przy zanegowaniu separatyzmu. Sygnalizują, że głównym celem wyborczym ŚPR będzie regionalny sejmik.
Podczas poniedziałkowej (16 kwietnia) konwencji, zorganizowanej w Teatrze Śląskim w Katowicach, występowali m.in. działacze współtworzącego partię Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik i Henryk Mercik oraz przedsiębiorca, projektantka mody, współzałożycielka ŚPR Ilona Kanclerz.
Kanclerz odwoływała się do potrzeby posiadania przez region gospodarza. Jak mówiła, choć region i jego mieszkańcy byli przez lata eksploatowani - żadna władza nie zdołała skraść ich serc. "Jesteśmy tutaj, bo chcemy obudzić nasz Śląsk, ożywić ducha tych wszystkich pięknych miejsc, świadomi wyzwań i odpowiedzialności" - deklarowała liderka ŚPR.
"Jesteśmy tutaj, bo chcemy szukać wartości, ale przede wszystkim móc decydować o swojej przyszłości (...). Czujemy się odpowiedzialni za Górny Śląsk, więc nie możemy przyglądać się bezczynnie, jak trwoniony jest dorobek pokoleń. (…) Region potrzebuje gospodarza, nie nadzorcy. Musimy udowodnić po raz kolejny sobie i innym, że tu można odnieść sukces" - przekonywała Kanclerz deklarując, że podstawami działania ŚPR będą: samorządność, tożsamość, innowacyjność i dialog.
Członek zarządu woj. śląskiego i wiceprzewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Henryk Mercik nawiązał do dotychczasowej działalności RAŚ, która od dwóch kadencji współrządzi w woj. śląskim. Wymieniał działania związane z budowaniem i wzmacnianiem regionalnej tożsamości, budową fundamentów tożsamości regionalnej, budowaniem regionalnej marki.
"Budujemy jakość życia" - deklarował Mercik, wskazując na podejmowane z inicjatywy RAŚ przez władze województwa: budowę sprawnego transportu publicznego, zwiększanie roli planowania przestrzennego czy walkę ze smogiem.
Politolog z Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Małgorzata Myśliwiec mówiła, że partie regionalne w Europie Zachodniej diagnozują i rozwiązują problemy wspólnot, żyjących na obszarach mniejszych niż terytorium całego państwa, wykonując zupełnie inne zadania niż te, za które odpowiadają władze centralne.
Socjolożka Marta Bainka wskazywała na rolę edukacji, potrzebę oferty edukacyjnej dla młodych pokoleń, postulat przeznaczania na ten cel 6 proc. PKB. Jak zapowiadała, celem ŚPR będzie zbudowanie w ciągu 10 lat najlepszej oferty edukacyjnej w Polsce. Proponowała m.in. dodatkowe godziny j. angielskiego w szkołach (finansowane po połowie przez gminy i region), czy wydłużenie pracy świetlic.
Katowicki radny RAŚ Aleksander Uszok akcentował rolę transportu publicznego - opartego na rdzeniu transportu kolejowego. Miałby on opierać się nie tylko o obecne połączenia, ale też kolejową obwodnicę regionu wykorzystywaną obecnie w ruchu towarowym. ŚPR ma też opowiadać się za wspólnym biletem opartym o system Śląskiej Karty Usług Publicznych, lepszą organizacją rozkładów oraz rowerem, jako środkiem transportu "ostatniej mili".
Przedsiębiorca Piotr Snaczke mówił o potrzebie rewitalizacji społecznej regionu. Zapowiedział programy kierowane do dzieci (finansowanie sportu najmłodszych, pomagającego wyciągać dzieci z trudnych, biednych środowisk, finansowanie programów zdrowotnych kierowanych do dzieci) oraz do seniorów (aktywizacja grup seniorów, którzy mogliby działać na rzecz swoich rówieśników, a także zwiększenie działań samorządów na rzecz tej grupy).
Przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik wzywał m.in. do "dekolonizacji regionów" - poprzez zwiększenie roli samorządności regionów, kierowanie do nich realnych pieniędzy. "Śląska Partia Regionalna widzi Polskę jako Rzeczpospolitą Regionów, opartą na prawie regionów do stanowienia własnych reguł" - mówił Gorzelik. Oceniał m.in., że każda partia rządząca w Polsce w ostatnich 20 latach dopuszczała się łamania art. 167. Konstytucji RP, stanowiącego, że jednostkom samorządu zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań".
Gorzelik postulował przekazanie po 1 proc. VAT liczonym proporcjonalnie do liczby mieszkańców każdemu szczeblowi samorządu terytorialnego, a także pozostawienie w regionach takich danin, jak np. opłata recyklingowa. Lider RAŚ wezwał też do decentralizacji ministerstw. "Jestem przekonany, że minister środowiska patrząc każdego dnia na Bytom byłby bardziej zdeterminowany do realizacji swoich zadań" - ocenił.
Katowicką konwencję ŚPR poprzedził spektakl "Mianujom mie Hanka" na podstawie "Opowieści Górnośląskiej" śląskiego pisarza Alojzego Lyski. Podczas konwencji wyświetlano wspierające inicjatywę ŚPR wystąpienia m.in. Lyski, lidera Wolnego Sojuszu Europejskiego (European Free Alliance - EFA) Günthera Dauwena oraz literaturoznawcy prof. Zbigniewa Kadłubka.
Podobał się artykuł? Podziel się!
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.