PARTNER PORTALU
  • BGK

W kwietniu ruszy nabór do miejskiego programu in vitro w Sosnowcu

  • PAP/JS    28 marca 2018 - 18:24
W kwietniu ruszy nabór do miejskiego programu in vitro w Sosnowcu
"Wyłoniono już dwie kliniki, każda będzie mogła pomóc 20 parom. Dopinamy ostatnie formalności, nabór wniosków rozpocznie się w kwietniu" - przekazał rzecznik. (fot. pixabay.com)

W kwietniu ma się rozpocząć nabór wniosków o dofinansowanie procedury in vitro dla mieszkańców Sosnowca (Śląskie). Miasto wybrało dwie kliniki, które wykonają procedurę – poinformował rzecznik Urzędu Miasta Rafał Łysy.
"Wyłoniono już dwie kliniki, każda będzie mogła pomóc 20 parom. Dopinamy ostatnie formalności, nabór wniosków rozpocznie się w kwietniu" - przekazał rzecznik.

Samorządowy program polityki zdrowotnej "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2017-2020" zakłada pokrycie 80 proc. kosztów jednej procedury in vitro (nie więcej niż 5 tys. zł). Pozostałą część płacą pacjenci.

O dofinansowanie mogą się ubiegać pary, które spełniają następujące kryteria: wiek kobiety mieści się w przedziale 23-40 lat według rocznika urodzenia, potencjalni rodzice pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim, zostali zakwalifikowani do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. Ponadto w dniu kwalifikacji co najmniej jedna z osób z pary musi od roku mieszkać w Sosnowcu. Konieczne jest też udokumentowane potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub roczne bezskuteczne leczenie zachowawcze albo chirurgiczne.

W ubiegłym roku Sosnowiec wydał na program 163 tys. zł. Skorzystało z niego 35 par, w przypadku 10 zapłodnienie pozaustrojowego poskutkowała ciążą. W ostatnich tygodniach na świat przyszło pierwsze z tych dzieci - dziewczynka. W lutym sosnowiecki samorząd ogłosił konkurs na tegoroczną edycję programu.

W Sosnowcu działał już pilotażowy program wsparcia in vitro - od 2013 r. Zrezygnowano z niego po rozszerzeniu przez rząd PO-PSL krajowego programu, który obowiązywał do połowy 2016 r. Potem władze Sosnowca przygotowały kolejny miejski program na lata 2017-20, deklarując na jego realizację po około 200 tys. zł rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.