PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łodzi powstanie pierwsze w Polsce Centrum Usług Społecznych

  • JS    29 stycznia 2018 - 23:25
W Łodzi powstanie pierwsze w Polsce Centrum Usług Społecznych
W budynkach przy ul. Pogonowskiego 34 powstanie Centrum Usług Społecznych , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W Łodzi powstanie Centrum Usług Społecznych, w którym pomoc i wsparcie znajdą łodzianie borykający się z najpoważniejszymi problemami. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce.
  • Remont w ramach pierwszego projektu rewitalizacji obszarowej współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz budżetu Łodzi.
  • W Centrum znajdą się pomieszczenia dla organizacji pozarządowych i pożytku publicznego, które zajmują się wparciem dla osób wykluczonych.

Na Starym Polesiu, w budynkach przy ul. Pogonowskiego 34 powstanie pierwsze w kraju, pilotażowe Centrum Usług Społecznych. W placówce łodzianie borykający się z najpoważniejszymi problemami znajdą fachową pomoc i wsparcie. W CUS przy ul. Pogonowskiego znajdą się m.in. mieszkania tymczasowe, pracownie, sale szkoleniowe oraz będzie udzielane wsparcie specjalistów. Program pilotażowy Centrum powstaje na zlecenie Ministerstwa Rozwoju. Przygotowaniem formuły działania Centrum Usług Społecznych zajmuje się Biuro ds. Rewitalizacji UMŁ. Zarząd Inwestycji Miejskich 18 stycznia podpisał umowę z wykonawcą, który ma zakończyć zadanie do końca 2019 r. Będzie ono realizowane w systemie zaprojektuj i wybuduj. Przez najbliższe 12 miesięcy będzie trwał etap projektowy, później rozpoczną się prace remontowe.

Remont w ramach pierwszego projektu rewitalizacji obszarowej współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz budżetu Łodzi. W Centrum znajdą się pomieszczenia dla organizacji pozarządowych i pożytku publicznego, które zajmują się wparciem dla osób wykluczonych. Jak powiedziała Agata Król, wicedyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ, w CUS powstanie 15 mieszkań tzw. treningowych (na okres roku), które osobom eksmitowanym bez prawa do lokalu socjalnego mają pomóc w powrocie do normalnego życia i pracy. W CUS będą też gabinety diagnostyczno-lekarskie, centrum wychowawczo-opiekuńcze oraz przestrzenie dla ekonomii społecznej.

Jak podkreślił Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, rewitalizacja to nie tylko remonty, ale również działania społeczne i pomoc osobom, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. Waśnie dlatego przy Pogonowskiego 34 powstanie Centrum Usług Społecznych. W I programie pilotażowym pozyskanym z ministerstwa przebadane zostały potrzeby oraz zdiagnozowano problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy obszarów zdegradowanych, tzw. enklaw biedy. - Na tej podstawie stworzyliśmy pakiet potrzebnych działań, jakie należy wykonać na obszarze rewitalizacji. Stąd też pomysł utworzenia Centrum Usług Społecznych. Zakładamy, że od początku 2020 r. to miejsce będzie tętniło życiem, będą świadczone usługi dla mieszkańców, którzy znaleźli się sytuacji kryzysowej – powiedział przewodniczący Paweł Bliźniuk.

Budynki przy Pogonowskiego 34 poddane zostaną kompleksowemu remontowi. M.in. zostanie wzmocniona konstrukcja budynku, wyremontowany zostanie dach, elewacja, stolarka okienna i drzwiowa będzie ujednolicona stylistycznie oraz zmieniona zostanie aranżacja wnętrz, by odpowiadała nowym funkcjom. Zrewitalizowane zostanie również podwórko, na którym, oprócz już obecnej, pojawi się dużo nowej zieleni. Pojawią się też pergole, które mają wspomagać proces integracji użytkowników CUS oraz Podwórkowy Klub Seniora.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.