PARTNER PORTALU
  • BGK

W Lubuskiem podpisano Partnerstwo dla wolontariatu

  • pt    9 czerwca 2016 - 09:30
W Lubuskiem podpisano Partnerstwo dla wolontariatu

Na terenie województwa lubuskiego ma powstać sieć poradni młodzieżowych oraz mobilnych punktów pomocy (fot. lubuskie.pl)

• Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, marszałek Elżbieta Anna Polak oraz przedstawiciele kilkunastu organizacji podpisali list intencyjny dotyczący „Partnerstwa dla wolontariatu”.
• Ma być on początkiem współpracy w zakresie tworzenia w przyszłości miejsc, w których młodzi ludzie będą mogli realnie uzyskać pomoc i wsparcie psychologiczne.
Idea partnerstwa zrodziła się w związku z rosnącą potrzebą objęcia pomocą psychologiczną (terapeutyczną i wychowawczą) dzieci i młodzieży z problemami dostosowawczymi.

Dzięki niej na terenie województwa lubuskiego ma powstać sieć poradni młodzieżowych oraz mobilnych punktów pomocy.

Miejsce na wolontariat

Do tego jednak, jak przekonuje marszałek, potrzebne jest wspólne działanie.

- Zaprosiliśmy do współpracy, a tym samym poprosiliśmy o pomoc wiele organizacji, wiele osób, które prowadzą znakomitą działalność w naszym regionie. Bo to nie tylko wsparcie psychologiczne, psychiatryczne, prawne. Czasem wystarczy doświadczenie życiowe. I tu jest miejsce na wolontariat. Młody człowiek musi wiedzieć, że są takie miejsca, gdzie zostanie wysłuchany, gdzie może przyjść i porozmawiać. Będzie to może trudne, ale trzeba zacząć robić to na dużą skalę - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

O tym jak ważna jest to idea i wspólne działanie mówił także dr Adam Bodnar – rzecznik Praw Obywatelskich.

- Jeżeli tworzy się dobrze przemyślane programy wsparcia i w ten sposób angażuje wolontariuszy, to wtedy oni zupełnie inaczej się angażują, bo widzą sens oraz pewien cel do osiągnięcia. Jeżeli ten projekt się powiedzie, to rzecznik jest od tego aby pokazywać go jako dobry przykład – przekonywał.

Podkreślał także, że obecnie problemem wpływającym na zwiększoną liczbę samobójstw wśród dzieci i młodzieży jest hejt w internecie, i temu trzeba zdecydowanie przeciwdziałać.

W województwie lubuskim brakuje środowiskowych form pomocy. Tymczasem statystyki opracowane przez Ministerstwo Zdrowia mówią o tym, że w Lubuskiem jest najwyższy w Polsce współczynnik samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Partnerski projekt ma być dużym krokiem ku odwróceniu tych negatywnych trendów.

Projekt: sieć poradni

Liderem projektu ma być Związek Harcerstwa Polskiego (Chorągiew Ziemi Lubuskiej). ZHP będzie się ubiegać o środki w ramach Europejskiego Funduszy Społecznego (Działanie 7.5 Usługi społeczne) lub krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Poza stworzeniem sieci poradni, idea sięga także dalej – jest plan, aby uruchomić mobilne punkty konsultacyjne, które miałyby dyżury w mniejszych miejscowościach na terenie województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.