PARTNER PORTALU
  • BGK

W Opolu będzie karta seniora

  • pt/pap    5 maja 2016 - 16:02
W Opolu będzie karta seniora

Opole wprowadzi dającą zniżki Kartę Seniora (fot.fotolia)

• Trzy tysiące Kopert Życia, w których zapisuje się informacje o chorobach i przyjmowanych lekach niezbędne lekarzom czy ratownikom do ratowania życia, zostanie rozdanych seniorom w Opolu.
• Miasto w ramach polityki senioralnej wprowadzi też dającą zniżki Kartę Seniora.
Zestawy Koperty Życia, które mają być w Opolu rozdawane osobom w wieku 65 i więcej lat od 9 maja, zawierają plastikowe koperty; dwie naklejki z napisem "Koperta Życia w Opolu", z których jedną trzeba przykleić na lodówkę, gdzie organizatorzy radzą umieszczać plastikowe Koperty Życia, a drugą na wewnętrzną stronę wejściowych drzwi mieszkania.

W zestawie tym jest też karta informacyjna, którą trzeba wypełnić z lekarzem pierwszego kontaktu, wpisując w nią informacje o stanie zdrowia, przebytych chorobach czy zażywanych lekach. Jak mówiła na konferencji prasowej poświęconej Kopertom Życia koordynatorka ds. polityki senioralnej miasta Opola Iwona Niedojadło, lekarz ma potwierdzić zawarte w karcie dane.

Kartę, wraz np. z wypisami ze szpitala, trzeba przechowywać właśnie w plastikowej kopercie, w oznakowanej naklejką lodówce. W sytuacji ratowania życia np. osoby nieprzytomnej informacje zawarte w Kopercie mają pomóc lekarzom, ratownikom medycznym czy np. strażakom udzielić szybkiej pomocy.

Jak mówił dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego Ireneusz Sołek, takie koperty funkcjonują już w kilku gminach woj. opolskiego. Podkreślał, że ratownicy wiele razy już z nich korzystali, a dzięki przechowywanym w nich informacjom mogli sprawnie zastosować odpowiednią pomoc.

"To bardzo dobre rozwiązanie, powinno funkcjonować wszędzie. Cieszy nas, że Koperty Życia będą także w Opolu" - dodał Sołek.

W karcie informacyjnej chowanej do koperty są też rubryki, w których można wpisać np. co zrobić z kluczem do mieszkania ratowanego seniora czy komu oddać pod opiekę zwierzę, jeśli ono jest.

Pilotażową akcję, w ramach której rozdanych zostanie 3 tys. koper, sfinansowały Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Koperty będzie można bezpłatnie otrzymać w Centrum Informacyjno-Edukacyjnym Senior w Opolu, Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie, PCK w Opolu, Polskim Komitecie Pomocy Społecznej i trzech miejskich ZOZ-ach.

Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha zapewnił, że jeśli pilotaż się sprawdzi i zainteresowanie Kopertami Życia będzie duże, to miasto będzie rozwijać tę akcję.

Karta Seniora

Władze Opola poinformowały też, że od nowego roku chcą wprowadzić tzw. Kartę Seniora dla mieszkańców Opola w wieku 65 i więcej lat. Jak powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w maju jej wprowadzeniem i zasadami, na jakich karta ma działać, ma zająć się opolska rada miasta.

Wiceprezydent Pietrucha dodał, że - tak jak funkcjonująca już Karta Opolskiej Rodziny - Karta Seniora będzie plastikowa i ma uprawniać do zniżek, m.in. do miejskich instytucji i obiektów sportowych.

Miasto chce też w najbliższych miesiącach pozyskać partnerów opolskiej Karty Seniora - przedsiębiorców, którzy także będą gotowi oferować zniżki czy ulgi posiadaczom tej karty.

Zdaniem władz Opola w mieście może być ok. 30 tys. osób, które będą mieć uprawnienia do korzystania z Karty Seniora.

Dni Seniora

Zaplanowano także inne inicjatywy na rzecz seniorów w Opolu. Np. o XVIII Opolskich Dniach Seniora, które odbędą się od 11 do 13 maja.

W ramach tego wydarzenia planowany jest np. wielki bal dla 500 seniorów w jednej z opolskich restauracji; korowód seniorów z udziałem Bractwa Tradycji Joanickich; wielka majówka; występy artystyczne czy spacer po ciekawych zakątkach Opola.

Natomiast w czerwcu ma zostać uruchomiony Opolski Telefon Życzliwości dla seniorów, obsługiwany przez - jak podano - wielopokoleniową grupę 23 wolontariuszy.

Niedojadło poinformowała, że w ramach Opolskiego Telefonu Życzliwości seniorzy z Opola będą mogli zadzwonić na "pogaduszki z życzliwą osobą", ale też w miarę możliwości oni lub ich bliscy - uzyskać informacje dot. tego, jak np. rozwiązać problem związany np. z opieką nad osobą starszą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.