PARTNER PORTALU
  • BGK

W Porębie rozpoczęło się referendum ws. odwołania burmistrza i rady miejskiej

  • PAP/AS    10 stycznia 2016 - 10:45
W Porębie rozpoczęło się referendum ws. odwołania burmistrza i rady miejskiej
Uprawnionych do głosowania jest 7 tys. 212 osób (fot. Lukasz2/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

W liczącej blisko 9 tys. mieszkańców podzawierciańskiej Porębie (Śląskie) rozpoczęło się w niedzielę 10 stycznia o godz. 7.00 referendum ws. odwołania burmistrza i rady miejskiej. Lokale referendalne będą czynne do godz. 21.00.
Jak poinformował PAP dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Andrzej Jedyk, 7 obwodowych komisji referendalnych rozpoczęło pracę bez zakłóceń. Uprawnionych do głosowania jest 7 tys. 212 osób.

Na kartach są dwa pytania: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miasta Poręba przed upływem kadencji?” oraz "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Ryszarda Spyry burmistrza Miasta Poręba przed upływem kadencji?”.

U źródeł dążeń do odwołania samorządu Poręby jest bardzo trudna sytuacja finansowa gminy i podjęte przez burmistrza działania oszczędnościowe. W ocenie inicjatorów referendum są to jednak „pozorne oszczędności, godzące w bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców”.

W uzasadnieniu wniosku o referendum jego inicjatorzy zwracali uwagę m.in. na ograniczenie połączeń komunikacji miejskiej, wyłączenie oświetlenia ulic w nocy, wysokie opłaty za odbiór śmieci. Z powodu trudnej sytuacji finansowej pracownicy miejscowych szkół nie otrzymali wynagrodzeń za listopad i grudzień. Ostatecznie zaległe pensje wpłynęły na ich konta w ostatnich dniach grudnia.

Burmistrz Ryszard Spyra podkreśla, że trudności te są efektem działań władz Poręby poprzedniej kadencji i zapewnia, że robi wszystko, by ustabilizować finanse gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • referendumlokalne.pl, 2016-01-12 07:19:27

    Więcej informacji na temat inicjatyw referendalnych w Polsce można uzyskać na portalu referendumlokalne.pl