PARTNER PORTALU
  • BGK

W powiecie częstochowskim trwa walka ze skutkami opadów śniegu

  • PAP/JS    19 kwietnia 2017 - 15:33
W powiecie częstochowskim trwa walka ze skutkami opadów śniegu
Częstochowa i powiat częstochowski to obszar najbardziej dotknięty ostatnimi intensywnymi opadami w woj. śląskim (fot. fotolia)

W Częstochowie i powiecie częstochowskim, gdzie minionej doby spadło nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu, trwa usuwanie skutków ataku zimy.
• Tylko w Częstochowie i powiecie częstochowskim dostaw prądu zostało pozbawionych 44 tys. odbiorców.

• Sytuacja powoli poprawia się, w niektórych miejscach przywracanie dostaw energii elektrycznej może potrwać do piątku (21 kwietnia).

Częstochowa i powiat częstochowski to obszar najbardziej dotknięty ostatnimi intensywnymi opadami w woj. śląskim. Od wtorku spadło tu 50-60 cm mokrego śniegu, co w połączeniu z porywistym wiatrem skutkowało powaleniem lub nadłamaniem wielu drzew, a w konsekwencji utrudnieniami na drogach i zerwaniem wielu linii energetycznych. Tylko w Częstochowie i powiecie częstochowskim dostaw prądu zostało pozbawionych 44 tys. odbiorców.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i starosta powiatu częstochowskiego Krzysztof Smela odebrali w środę w Miejsko-Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego informacje o aktualnej sytuacji od przedstawicieli służb, straży i inspekcji.

Według przekazanych na spotkaniu informacji intensywne opady śniegu powinny już zanikać, a dostawy prądu w Częstochowie powinny zostać przywrócone najdalej w ciągu 48 godzin. Według informacji z Tauronu od rana nad przywróceniem dostaw energii elektrycznej w Częstochowie i okolicach pracowało 30 zespołów usuwających awarie.

Od środowego rana były problemy w kursowaniu częstochowskich tramwajów. To efekt awarii sieci zasilającej, przeszkód na torowiskach lub wynik konieczności usunięcia kolejnych zagrożeń dla sieci trakcyjnej, np. ze strony zwisających gałęzi drzew. Autobusy także zmagały się na niektórych trasach ze skutkami ataku zimy, wiele z nich miało opóźnienia.

Jak podają przedstawiciele lokalnych władz, główne drogi w mieście są przejezdne, choć panujące na nich warunki są nadal trudne. Miejska komunikacja autobusowa i tramwajowa działa z niewielkimi utrudnieniami.

Pogotowie ratunkowe i szpitale na terenie miasta funkcjonują bez zakłóceń - podał częstochowski magistrat.

Na terenie Częstochowy oraz w gminach obsługiwanych w ramach związku komunalnego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego nie było problemów z dostawami wody pitnej. Te kłopoty mogą jednak występować w innych gminach na terenie powiatu częstochowskiego, pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Według przedstawicieli służb, po obfitych opadach możliwe są lokalne podtopienia.

Według informacji ze stanowiska kierowania komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie od wtorkowego wieczora do rana strażacy odnotowali w mieście i powiecie blisko 400 interwencji. Rano w działania zaangażowanych było 70 zastępów państwowej i ochotniczych straży pożarnych. Ciągle wpływają kolejne zgłoszenia i liczba interwencji stale się zmienia. Najwięcej pracy strażacy mają przy usuwaniu drzew lub konarów powalonych na szlaki komunikacyjne, budynki lub samochody.

Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację związaną z opadami. Wszystkie problemy zgłoszone przez mieszkańców przekazywane są do właściwych służb i straży. Do przedpołudnia Centrum przyjęło ponad 80 zgłoszeń dotyczących awarii sieci energetycznej i utrudnień związanych z nieprzejezdnością dróg spowodowaną opadami śniegu.

Zgłoszenia związane z awariami sieci energetycznej należy przekazywać do pogotowia energetycznego pod nr tel. 991, a związane z nieprzejezdnością dróg pod nr 34 361 60 19.

Miejskie służby kryzysowe przypominają o obowiązku odśnieżania chodników przez administratorów osiedli mieszkaniowych i właścicieli posesji. Zalecają też ostrożność w parkowaniu w pobliżu obciążonych mokrym śniegiem drzew oraz zwracanie uwagi na stan trakcji i przewodów sieci energetycznej.

Według prognoz, opady w regionie powinny wkrótce zanikać, ale spodziewany jest spadek temperatury - z obecnych kilku stopni powyżej zera do minus czterech stopni najbliższej nocy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.