PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu nie będzie cyrków ze zwierzętami na miejskich gruntach

  • PAP/JS    20 czerwca 2017 - 20:29
W Poznaniu nie będzie cyrków ze zwierzętami na miejskich gruntach
W lutym ub. roku prezydent Jacek Jaśkowiak wydał zarządzenie zakazujące udostępniania nieruchomości należących do miasta na potrzeby organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt (fot.pixabay)

Przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt nie będą się odbywały na gruntach należących do Poznania; Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną przedsiębiorców branży cyrkowej w tej sprawie – podało biuro prasowe urzędu miasta.
• W lutym ub. roku prezydent Jacek Jaśkowiak wydał zarządzenie zakazujące udostępniania nieruchomości należących do miasta na potrzeby organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt.

• Przedstawiciele branży cyrkowej domagali się sądowego stwierdzenia nieważności tego zarządzenia i wstrzymania jego wykonania. W maju ub. roku ich skarga trafiła do WSA.

Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (WSA) odrzucił skargę przedstawicieli tej branży na zarządzenie prezydenta Poznania.

W lutym ub. roku prezydent Jacek Jaśkowiak wydał zarządzenie zakazujące udostępniania nieruchomości należących do miasta na potrzeby organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Zakaz dotyczył też gruntów, którymi miasto zarządza. Prezydent zakazał też dystrybucji biletów na takie przedstawienia w biurach i wydziałach Urzędu Miasta Poznania oraz w jednostkach organizacyjnych miasta, a także ich promocji z wykorzystaniem miejskiego majątku.

Przedstawiciele branży cyrkowej domagali się sądowego stwierdzenia nieważności tego zarządzenia i wstrzymania jego wykonania. W maju ub. roku ich skarga trafiła do WSA.

"W odpowiedzi na nią Prezydent Miasta Poznania wniósł o jej oddalenie. Stwierdził, że - jego zdaniem - skarżący nie mają interesu prawnego w zaskarżeniu zarządzenia, które nie zakazuje prowadzenia działalności cyrkowej. Jest kierowane do urzędników, zaś udostępnianie nieruchomości komunalnych regulowane jest w drodze stosunków cywilnoprawnych, a te skarżących i Miasta Poznań nie łączą" - podało biuro prasowe UMP.

WSA przychylił się do takiej argumentacji i we wrześniu ub. roku odrzucił skargę przedstawicieli branży cyrkowej. Od tego postanowienia przedsiębiorcy z branży cyrkowej wnieśli skargę kasacyjną do NSA.

"Sąd II instancji stwierdził, że (...) zaskarżone zarządzenie nie rozstrzyga o prawach podmiotów zamierzających zawrzeć umowę z organem gminy lub organem gospodarującym mieniem Skarbu Państwa. Stanowi jedynie deklarację organu co do tego, jakie stanowisko zajmie on w razie ewentualnej oferty. Sama deklaracja nie jest wiążąca ani w stosunku do oferenta, ani w stosunku do organu gminy" - poinformowało biuro prasowe UMP.

W uzasadnieniu NSA podkreślono, że zaskarżone zarządzenie nie pozbawia skarżących uprawnienia do korzystania z nieruchomości gminnej, ani nie uniemożliwia uzyskania takiego uprawnienia. "Skoro zatem zaskarżone zarządzenie ma charakter niewiążącej na zewnątrz deklaracji, a nadto jest aktem o charakterze wewnętrznym, to nie jest możliwe uznanie, że mogło naruszać interes prawny lub uprawnienie podmiotów zewnętrznych" - stwierdził NSA.

W maju Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę prezydent Warszawy na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził nieważność zarządzenia zakazującego najmu stołecznych gruntów na pokazy cyrkowe ze zwierzętami. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.