PARTNER PORTALU
 • BGK

W Raszynie rozpoczęli zbiórkę pod wnioskiem o odwołanie wójta i rady gminy

 • pt/pap    11 marca 2017 - 14:09
W Raszynie rozpoczęli zbiórkę pod wnioskiem o odwołanie wójta i rady gminy
Według mieszkańców Raszyna utworzenie jednej szkoły podstawowej spowoduje odebranie dzieciom szans na dobrą edukację (fot.fotolia)

• Komitet referendalny w Raszynie rozpoczął zbiórkę podpisów pod wnioskiem o odwołanie wójta i rady gminy.
• To sprzeciw wobec planów utworzenia w Raszynie jednej szkoły podstawowej, w miejsce dwóch, czego domagali się mieszkańcy.
Pod koniec lutego na sesji rady gminy Raszyn radni odrzucili uchwałę, która zakładała utworzenie w gminie dwóch szkół podstawowych. Po posiedzeniu rady gminy przewodniczący rady Dariusz Marcinkowski podał się do dymisji, a mieszkańcy Raszyna zapowiedzieli wówczas zorganizowanie referendum i zbiórki podpisów pod wnioskiem o odwołanie rady gminy oraz wójta.

O rozpoczęciu zbiórki podpisów pod referendum poinformowała w sobotę na konferencji w Raszynie pełnomocniczka komitetu referendalnego Aneta Wrotna, a także rzecznik PO Jan Grabiec, rzecznik PSL Jakub Stefaniak oraz Piotr Kandyba z Nowoczesnej.

W oświadczeniu przedstawicielka Stowarzyszenia Edukacja dla Gminy Raszyn i pełnomocniczka komitetu referendalnego Aneta Wrotna podkreśliła, że wniosek mieszkańców jest "wyrazem sprzeciwu wobec arogancji władzy samorządowej, która nie liczy się z mieszkańcami".

Jak dodała Społeczny Komitet Referendalny "NIE dla przyłączenia Raszyna do Warszawy, TAK dla dobrych szkół" chce odwołania władz Raszyna. Przedstawiciele komitetu protestują również przeciwko wyrażeniu poparcia przez wójta gminy Andrzeja Zaręby planom przyłączenia Raszyna do metropolii warszawskiej.

"W myśl zasady "Nic o nas bez nas" wyrażamy sprzeciw dla rozbicia gminnej społeczności, zagrabienia naszych podatków, czekających nas metropolitarnych podwyżek i odebrania nam statusu Gminy Wiejskiej i płynących z tego korzyści" - czytamy w oświadczeniu przedstawicieli komitetu referendalnego.

Według mieszkańców Raszyna utworzenie jednej szkoły podstawowej spowoduje odebranie dzieciom szans na dobrą edukację. W oświadczeniu Wrotna zaznaczyła, że mieszkańcy Raszyna sprzeciwiają się także działaniom "niekompetentnych i nieodpowiedzialnych" urzędników gminy, których działania - zdaniem Wrotnej - powodują obciążenia dla mieszkańców, w tym 60-milionowy dług.

Jan Grabiec poinformował, że komitet referendalny rozpoczął już zbiórkę podpisów, których - dla uznania wniosku za ważny - ma być 1700. Jak dodał komitet ma na zebranie podpisów kilka tygodni.

Stefaniak w rozmowie z PAP podkreślił, że mieszkańcy chcą odwołania wójta gminy, ponieważ to wójt chciał przyłączyć gminę Raszyn do Warszawy (zgodnie z projektem tzw. ustawy metropolitarnej autorstwa PiS) wbrew woli mieszkańców oraz chciał utworzenia jednej szkoły podstawowej w miejsce dwóch.

"Radni podjęli uchwałę, żeby dwie szkoły połączyć w jednego molocha, tam będzie 1500 dzieci się uczyć" - zauważył Stefaniak.

Według niego wójt nie konsultował decyzji o utworzeniu jednej szkoły podstawowej z mieszkańcami. Stefaniak zaznaczył, że mieszkańcy nie chcą w tej chwili informować, ile udało im się zebrać podpisów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.