PARTNER PORTALU
  • BGK

W samorządach demokracja trzyma się mocno. Oto 1000 dowodów

  • AW    18 lipca 2017 - 11:24
W samorządach demokracja trzyma się mocno. Oto 1000 dowodów
Każdej niedzieli w całym kraju odbywa się średnio sześć wyborów lub referendów (fot.ilustracyjne:dzielnica17.krakow.pl)

23 lipca odbędą się wybory uzupełniające do Rady Gminy Nowa Ruda. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że będzie to tysięczna akcja wyborcza w samorządach tej kadencji.
Wybory uzupełniające do Rady Gminy Nowa Ruda w województwie dolnośląskim, odbędą się na obszarze działania Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Wałbrzychu. W statystyce Krajowego Biura Wyborczego to głosowanie ma numer 1000 – tyle wyborów, referendów i innych działań wyborczych miało miejsce w samorządach od początku ich kadencji w 2014 roku.

Głosowań co niemiara

Akcje te to głosowania w wyborach uzupełniających do rad gmin i miejskich, wybory przedterminowe rad, wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast, referenda w sprawie odwołania wójta, burmistrza, prezydenta lub rady, ale także obsadzanie mandatów bez głosowania tam, gdzie zgłoszony został tylko jeden kandydat czy podejmowanie decyzji, że mandat pozostanie nieobsadzony, jeśli żaden komitet wyborczy nie zgłosił swojego kandydata. To także wybory ponowne oraz wybory
do nowo utworzonej rady.

Każdej niedzieli w całym kraju odbywa się średnio sześć wyborów lub referendów.

Czytaj też: Referenda, wybory przedterminowe i uzupełniające to cotygodniowa norma

Gorąca niedziela

23 lipca do urn pójdą nie tylko mieszkańcy gmina Nowa Ruda.

W tym dniu odbędą się także: przedterminowe wybory wójta gminy Gietrzwałd w woj. warmińsko-mazurskim, przedterminowe wybory Rady Gminy Dobrcz w woj. kujawsko-pomorskim, wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Radkowie na Dolnym Śląsku, wybory uzupełniające do Rady Gminy Wiązownica na Podkarpaciu, wybory uzupełniające do Rady Gminy Stare Miasto w Wielkopolsce.

Czytaj też: Referendum w Gietrzwałdzie ważne. Mieszkańcy odwołali wójta

W wyborach uzupełniających do Rad Gmin Łopuszno w woj. świętokrzyskim i Baranów w woj. wielkopolskim głosowanie nie odbędzie się, a mandat zostanie obsadzony bez głosowania ze względu na zarejestrowanie w tych miejscach tylko jednej listy wyborczej z tylko jednym kandydatem.

Nie odbędą się natomiast planowane na 23 lipca wybory uzupełniające do Rady Gminy Jedwabno, ponieważ do Komisarza Wyborczego w Olsztynie nie wpłynęło żadne zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego w celu zgłaszania kandydata na radnego. W tej sytuacji mandat radnego w tym okręgu pozostaje nieobsadzony, a wybory zostaną powtórzone pomiędzy 6 a 9 miesiącem, licząc od 23 lipca 2017 r. i zarządzi je wojewoda warmińsko-mazurski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Henryk Gryko, 2017-07-19 07:14:43

    Zapomnieliście Państwo o wyborach Wójta Gminy Boćki w woj. podlaskim - druga tura.