PARTNER PORTALU
  • BGK

W Sejmie nie chcą wystawy o III Powstaniu Śląskim. Samorządowcy z woj. śląskiego protestują

  • MN    4 maja 2016 - 16:20
W Sejmie nie chcą wystawy o III Powstaniu Śląskim. Samorządowcy z woj. śląskiego protestują

Wystawę „Sfrunął na Śląsk orzeł biały…” prezentowano w ubiegłym roku w Senacie (fot. Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu)

• Marszałek Sejmu odmówił zgody na zaprezentowanie w gmachu Sejmu wystawy z okazji 95. rocznicy III Powstania Śląskiego.
• Samorządowcy z woj. śląskiego zapowiedzieli wystąpienie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zmianę tej decyzji.
• Kancelaria Sejmu tłumaczy, że taka sama wystawa była już uroczyście eksponowana w zeszłym roku w Senacie.
Petycja w sprawie zorganizowania wystawy „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały” zostanie przekazana 11 maja Marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu, który nie zgodził się na jej prezentację w Sejmie. Podpisanie petycji zadeklarował marszałek województwa Wojciech Saługa oraz prezydenci śląskich miast.

Z prośbą o organizację wystawy w Sejmie zwróciła się do marszałka Kuchcińskiego Halina Bieda, dyrektorka muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Wystawę pt. „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały" planowano zaprezentować w budynku Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach obchodów 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

Czytaj też: Opolskie: Uczczono 95. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego

– Staramy się propagować wiedzę o powstaniach wśród mieszkańców województwa śląskiego, ale też próbujemy zainteresować nią całą Polskę, która swój kształt uzyskała także dzięki powstańczym zrywom na Śląsku. Przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich wystawa w ubiegłym roku prezentowana była w senacie. Szkoda, że nie udało się pokazać jej także w izbie niższej parlamentu – powiedział Wojciech Saługa.

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski zapowiedział podjęcie jeszcze jednej próby przekonania marszałka Kuchcińskiego do prezentacji wystawy w sejmie. - 11 maja chcemy zorganizować wspólny wyjazd do Warszawy, by porozmawiać z marszałkiem Kuchcińskim. Mam nadzieję, że jednak uda się pokazać wystawę w Sejmie. Dobrym terminem jej prezentacji mógłby być na przykład 21.maja, kiedy przypada rocznica bitwy o Górę Świętej Anny – mówił prezydent Kostempski.

Czytaj też: W Katowicach świętowano 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

Poparcie tych starań zapowiedział także Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. “Zależy nam, by wystawę o znaczących wydarzeniach w naszej historii, prezentować w miejscach ważnych dla Polski a takim miejscem na pewno jest parlament” – powiedział prezydent Chęciński.

Jak dodał prezydent Kostempski, poparcie petycji do marszałka Marka Kuchcińskiego zadeklarowali także parlamentarzyści z naszego regionu

Kancelaria Sejmu tłumaczy z kolei, że już w zeszłym roku w Senacie była eksponowana wystawa przygotowana przez tego samego organizatora, o tym samym tytule i tej samej tematyce.

Wystawa „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały” przygotowana została przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Ekspozycja na 20 planszach ukazuje m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, ich genezę i przyczyny, przypomina kalendarium wydarzeń i trzy kolejne zrywy zbrojne Ślązaków w latach 1919-21. Przedstawia także plebiscyt na Górnym Śląsku, uroczyste wkroczenie Wojska Polskiego na te ziemie, ustanowienie autonomicznego województwa śląskiego, a także działalność jednoizbowego Sejmu Śląskiego powołanego na mocy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2016-05-05 09:32:31

    Ho! Ho!!! Ależ ta przegrana PO się aktywizuje! Zajmuje się duperelami, bo pomysłów na rozwiązanie trudnych problemów Śląska i Zagłębia jak nie miała tak nie ma. Pozostają boiska w Kazimierzu Górniczym (Sosnowiec) i wystawa plansz z konferencją prasową (z nudów?) marszałka i dwóch prezydentów. Byle ...dokopać. Śmiechu waaarte!  rozwiń