PARTNER PORTALU
 • BGK

W Skórkowicach powitano 7-osobową rodzinę repatriantów z Kazachstanu

 • PAP/MIW    30 października 2017 - 18:10
W Skórkowicach powitano 7-osobową rodzinę repatriantów z Kazachstanu
Gmina Żarnów przygotowała dla repatriantów dom, który został odnowiony i wyposażony m.in. dzięki wsparciu finansowemu z budżetu państwa. (fot. zarnow.eu)

Siedmioosobowa rodzina repatriantów z Kazachstanu osiedliła się poniedziałek (30.10) w Skórkowicach (gm. Żarnów) w Łódzkiem. Repatrianci zostali powitani m.in. przez pełnomocnika rządu ds. repatriacji wiceministra MSWiA Sebastiana Chwałka oraz lokalną społeczność.
• Gmina Żarnów przygotowała dla repatriantów dom, który został odnowiony i wyposażony m.in. dzięki wsparciu finansowemu z budżetu państwa.

• W tym roku udało się sprowadzić do Polski ok. 300 repatriantów ze Wschodu, m.in. z terenów Rosji syberyjskiej i Kazachstanu.

• W Kazachstanie na repatriację oczekuje ok. 2-3 tys. osób; natomiast ok. 35 tys. deklaruje polskie pochodzenie.

 

Sprowadzona z Kazachstanu rodzina Pukasów składa się z trzech pokoleń; najstarsza Jewgienia Pukas (rocznik 1928) została wysiedlona z Polski jako mała dziewczynka. Razem z nią do Polski przyjechał syn Walerij z żoną Jeleną i czworgiem dzieci - dwoma dorosłymi synami Aleksandrem i Andriejem oraz córkami Mariną i Darią.

- Pani Jewgienia została w wieku ośmiu lat wywieziona z Kresów w głąb Kazachstanu. Jej ojca rozstrzelano za to, że był Polakiem. Pani Jewgienia wraz z synem, a później jego żoną i dziećmi stworzyła wielopokoleniową rodzinę. Ich losy skomplikowały się latem tego roku, gdy spłonął ich rodzinny dom w Kazachstanie i stracili dach nad głową. Dlatego nasze procedury repatriacyjne potoczyły się bardzo szybko - podkreślił Chwałek.

Jak dodał, Pukasowie pozostawili w Kazachstanie całe swoje dotychczasowe życie - z chwilą przekroczenia granicy Polski zostali jej pełnoprawnymi obywatelami.

- Domem naszych rodaków są teraz Skórkowice w gminie Żarnów. Na nowej drodze chciałbym życzyć rodzinie Pukasów szczęścia i żeby nowy dom kojarzył się im tylko z najlepszymi chwilami, by nowe życie i nowa praca było dla nich czymś, co przynajmniej w części będzie zadośćuczynieniem za lata spędzone poza ojczyzną - zaznaczył wiceminister.

- Ze strony rządu mogę powiedzieć, że ta repatriacja nastąpiła co najmniej 20 lat za późno, ale cieszę się, że miałem w nią wkład i mam zaszczyt witać tę rodzinę w Polsce - podkreślił.

Jak poinformował Chwałek, w tym roku udało się sprowadzić do Polski ok. 300 repatriantów ze Wschodu, m.in. z terenów Rosji syberyjskiej i Kazachstanu.

- W grudniu ub. roku sprowadziliśmy grupę 150 osób do ośrodka w Pułtusku; wszystkie znalazły już miejsce nowego zamieszkania i pracę. Do końca roku zamierzamy jeszcze sprowadzić ok. 150 osób. Plany te zależą od chęci i możliwości szybkiego wyjazdu, bo większość musi zakończyć swoje dotychczasowe życie, zbyć majątek - dodał.

Wiceminister oszacował, że w Kazachstanie na repatriację oczekuje ok. 2-3 tys. osób; natomiast ok. 35 tys. deklaruje polskie pochodzenie.

- Przyspieszenie w sprowadzaniu repatriantów będzie można osiągnąć dzięki obecnie procedowanej przez Sejm nowelizacji, otwierającej jeszcze większe możliwości i zwiększającej środki finansowe dla rodzin. To wszystko staramy się poprawiać i tak przygotowywać, aby jak najwięcej osób ściągnąć do Polski; w przyszłym roku planujemy repatriację ok. 1 tys. osób ze Wschodu - podkreślił.

W Skórkowicach (Łódzkie) gmina Żarnów przygotowała dom dla repatriantów, który został odnowiony i wyposażony m.in. dzięki wsparciu finansowemu z budżetu państwa. Ok. 70-metrowy budynek, który przystosowano na potrzeby rodziny Pukasów, został przekazany gminie specjalnie na ten cel przez dotychczasowego prywatnego właściciela.

Repatriantów - obok przedstawicieli lokalnych władz - witał m.in. poseł PiS Robert Telus, który podarował im wizerunek Matki Bożej Trybunalskiej uwieczniony na specjalnej płytce ceramicznej - w nawiązaniu do faktu, że powiat opoczyński słynie z produkcji ceramiki. Natomiast mieszkańcy gminy powitali swoich nowych sąsiadów uroczystym obiadem z okazałym biało-czerwonym tortem. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.