PARTNER PORTALU
 • BGK

W sobotę konwencja SLD, przedstawiony zostanie m.in. program na wybory samorządowe

 • PAP/JS    11 maja 2018 - 21:38
W sobotę konwencja SLD, przedstawiony zostanie m.in. program na wybory samorządowe
Podczas sobotniej konwencji zaprezentowany ma zostać program SLD na wybory samorządowe zatytułowany "Silny samorząd, demokratyczna Polska" (fot. SLD/twitter)

W sobotę (12 maja) w Warszawie odbędzie się konwencja krajowa, podczas której SLD zaprezentować ma hasło i program - zatytułowany "Silny samorząd, demokratyczna Polska" - z którym ugrupowanie pójdzie do wyborów samorządowych.
 • Podczas sobotniej konwencji zaprezentowany ma zostać program SLD na wybory samorządowe zatytułowany "Silny samorząd, demokratyczna Polska".
 • Wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski powiedział, że program opiera się na kilku filarach.
 • Jednym z nich jest - jak mówił - wsparcie dla rodziców i dzieci, i tu SLD proponuje m.in. wprowadzenie bezpłatnego, dostępnego dla każdego dziecka żłobka.

W połowie kwietnia szef SLD Włodzimierz Czarzasty zapowiedział, że 12 maja SLD "będzie zatwierdzał ostateczny program na wybory samorządowe i ostateczny kształt formuły", w której Sojusz wystartuje w wyborach samorządowych.

Czarzasty mówił wówczas, że "listy do sejmików będą wystawione pod szyldem SLD Lewica Razem", współtworzonym wraz z partnerami m.in. z Unią Pracy, PPS, OPZZ, stowarzyszeniem Dom Wszystkich Polska. Szef SLD zapewnił też wówczas, że na listach wyborczych do sejmików wojewódzkich i rad powiatów wystawionych zostanie 16 tys. kandydatów w całej Polsce.

W wypowiedziach dla mediów przedstawiciele SLD zapowiadali też, że do 12 maja podjęte zostaną decyzje personalne dot. m.in. kandydatów na prezydentów miast i "jedynek" list wyborczych. Kilka dni temu Czarzasty mówił, że w maju ogłoszony zostanie np. kandydat SLD na prezydenta Warszawy. Już wcześniej w tym kontekście padało m.in. nazwisko Andrzeja Celińskiego, b. działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL, później m.in. ministra kultury w rządzie Leszka Millera.

Podczas sobotniej konwencji zaprezentowany ma zostać program SLD na wybory samorządowe zatytułowany "Silny samorząd, demokratyczna Polska". Wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski powiedział, że program opiera się na kilku filarach.

Czytaj też: Włodzimierz Czarzasty: Możemy zrezygnować z szyldu SLD na rzecz tworzenia rozsądnych koalicji

Jednym z nich jest - jak mówił - wsparcie dla rodziców i dzieci, i tu SLD proponuje m.in. wprowadzenie bezpłatnego, dostępnego dla każdego dziecka żłobka, wyprawki dla dzieci rozpoczynających edukację w pierwszej klasie szkoły podstawowej w wysokości 500 zł, czy darmowe korepetycje i inne zajęcia. Ponadto SLD chce, by w każdej szkole rzeczywiście odbywały się lekcje etyki.

Wśród propozycji SLD dotyczących kwestii zdrowia, Gawkowski wymienił m.in. wprowadzenie opieki dentystycznej w każdej szkole oraz finansowanie in vitro z budżetu gmin i województw. SLD postuluje też, aby "w każdej gminie prowadzony był obowiązkowy coroczny monitoring jakości powietrza".

W części programu poświęconej sytuacji emerytów SLD proponuje kartę seniora. Tak, aby - mówił Gawkowski - "każda osoba, która ukończyła 60 lat otrzymała kartę zniżek na usługi zdrowotne, rekreacyjne, edukacyjne i sportowe". "Chcemy też dobrej opieki zdrowotnej dla seniorów, czyli chcemy żeby w każdej gminie były przyjmowane programy zdrowotne dedykowane dla mieszkańców, którzy ukończyli 60 lat" - dodał. Ponadto SLD proponuje, by osoby, które ukończą 65 rok życia miały prawo do darmowych przejazdów lokalną i regionalną komunikacją.

SLD ma też w swym programie rozwiązania dotyczące mieszkalnictwa komunalnego. Jedną z nich jest - jak powiedział Gawkowski - propozycja, by "10 proc. rocznych dochodów własnych gminy" było kierowane na budownictwo komunalne. Wiceszef SLD powiedział, że jego partia chce również, aby "osoby, które żyją blisko minimum socjalnego, które mają jakieś niepełnosprawności, mogły mieć łatwiejszy dostęp do mieszkania".

"Program SLD Silny samorząd, demokratyczna Polska to jest program dla ludzi i blisko ludzi. Robiliśmy go w konsultacjach z Polakami w każdej gminie, powiecie i województwie. Przygotowaliśmy program, który nie jest oderwany od rzeczywistości, a który pokazuje, że nie potrzeba w polityce samorządowej robić wielkiej polityki, ale dbać o mieszkańców w małej gminie, czy powiecie" - podkreślił Gawkowski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.