PARTNER PORTALU
  • BGK

W Sopocie powstanie inkubator sztuki

  • JS    11 grudnia 2017 - 23:21
W Sopocie powstanie inkubator sztuki
Termin realizacji prac restauracyjnych i budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu planowany jest na drugą połowę 2019 r. (fot. Grupa Projektowo-Inwestycyjna Bass)

W zabytkowym zespole willowo-parkowym przy ul. Jakuba Goyki 1-3 powstanie Artinkubator, czyli przestrzeń łącząca sale wystawiennicze, pracownie udostępniane artystom, punkt widokowy i restaurację. Projektowana jest także nowoczesna biblioteka. W odrestaurowanej przestrzeni parkowej, otaczającej dwa zabytkowe budynki, będzie miejsce na plenerowe działania artystyczne, imprezy biblioteki oraz inne wydarzenia dla mieszkańców Sopotu.
Artinkubator zajmować się będzie organizacją szeroko pojętej aktywności artystycznej. W historycznym pałacyku z 1894 r., z trzypiętrową wieżą widokową zakończoną drewnianą galeryjką, powstaną pracownie malarskie, graficzne, krawieckie i fotograficzne, udostępniane na czas realizacji wybranych projektów artystom. Na parterze znajdą się przestrzenie ekspozycyjne, w których odwiedzający budynek zapoznają się z wystawą stałą dotyczącą Szkoły Sopockiej i historii tego niepowtarzalnego kompleksu oraz całoroczna restauracja. W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, kameralną pracownię nagrań muzycznych oraz punkt informacji turystycznej. W starym bunkrze natomiast powstanie niewielkie muzeum miejsca.

W dawnej wozowni z oficyną z drewnianym wystrojem, wybudowanej w 1903 r. powstanie nowoczesna biblioteka dla dzieci i rodzin. Poza tradycyjną funkcją biblioteczną i czytelniczą znajdą się tam wielofunkcyjne sale na warsztaty czy teatrzyki i animacje dla dzieci oraz pracownie warsztatowe i komputerowe dla młodych czytelników.

Zagospodarowanie cennego przyrodniczo terenu ogrodowo-parkowego wokół rezydencji obejmuje m.in. rekonstrukcję altany lipowej oraz oświetlonego bindaża lipowego, rekonstrukcję punktu widokowego na wzniesieniu w kierunku Parku Północnego, rekonstrukcję zagłębienia terenu w miejscu danego stawu parkowego oraz odtworzenie mostka parkowego.

Na całym terenie projektowany jest nowy układ alejek spacerowych, rozmieszczenie elementów małej architektury – ławek o różnych kształtach i w różnym stylu, koszy na śmieci, latarni parkowych oświetlających cały teren oraz stojaków na rowery.

Pojawi się więcej drzew i roślinności niskiej, a trawniki przejdą renowację. W otoczeniu zieleni powstanie również placyk, na którym organizowane będą plenerowe wydarzenia artystyczne i warsztatowe. Wszystkie prace renowacyjne wykonywane są ze szczególną dbałością o zachowanie elementów zabytkowych, a ich głównym celem jest przywrócenie blasku temu historycznemu kompleksowi. 

Planowana rewitalizacja znajdującego się nieopodal Parku Północnego, która odbywa się w związku z adaptacją zabytkowego terenu przy ul. Goyki, zakłada zaprojektowanie w okolicach pola mancowego atrakcyjnych przestrzeni, w których odbywać się będą wystawy plenerowe organizowane przez Artinkubator.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.