PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie postawili atrapę przystanku. Z ważnego powodu

  • Rynek Seniora/forsal.pl    5 lipca 2016 - 10:23
W Warszawie postawili atrapę przystanku. Z ważnego powodu
Fałszywy przystanek został zainstalowany na terenie Centrum Alzheimera przy al. Wilanowskiej w Warszawie. (Fot.UM Warszawa/E.Lach)

W Warszawie pojawił się nowy przystanek, przy którym nie zatrzymuje się żaden autobus. Jego celem jest powstrzymanie chorych na alzheimera przed ucieczką i podróżą w nieznane.
Atrapa przystanku autobusowego stanęła na terenie Centrum Alzheimera przy al. Wilanowskiej. Została zainstalowany przez spółkę AMS przy współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie.

Przystanek ma powstrzymywać pacjentów Centrum przed niebezpieczną dla nich podróżą w nieznane. Jednym z możliwych objawów choroby Alzheimera jest popęd do włóczęgi, zwany dromomanią. W większości wypadków osoby na nią cierpiące nie są w stanie rzeczowo wyjaśnić przyczyn swoich wycieczek i nie potrafią wrócić do miejsca zamieszkania.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia u osób powyżej 65. r.ż. Ocenia się, że w Polsce choruje na nią ok. 250 tys. osób.

Po raz pierwszy fałszywe wiaty ustawiono w Düsseldorfie (Niemcy).

Pacjentom, którzy korzystają z pamięci długoterminowej, przystanek kojarzy się z podróżą do domu (często nieistniejącego). Gdy jednak już czekają na autobus, szybko zapominają, po co się tam w ogóle znaleźli. Pracownicy placówek nie muszą już angażować policji i innych służb w poszukiwanie podopiecznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.