PARTNER PORTALU
  • BGK

W większości dzielnic Krakowa nie chcą nocnej sprzedaży alkoholu

  • TK    27 marca 2018 - 08:48
W większości dzielnic Krakowa nie chcą nocnej sprzedaży alkoholu
W Krakowie nocna prohibicja może dotyczyć tylko części dzielnic (Fot. wikipedia.org)

W Krakowie zakończyły się konsultacje dotyczące nocnej sprzedaży alkoholu. W większości dzielnic mieszkańcy chcą skorzystać z przysługującego im prawa i wprowadzić nocną prohibicję.
Na początku marca weszły w życie znowelizowane przepisy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Samorządy otrzymały narzędzie regulujące sprzedaż napojów wyskokowych na swoim terenie. Rada miasta czy gminy może zdecydować m.in. o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Samorządy różnie podchodzą do stworzonej im możliwości. Kraków jest jednym z miast, w których wprowadzenie nowych przepisów zdecydowano się poprzedzić konsultacjami społecznymi. Ich wynik nie jest jednoznaczny.

Do krakowskiego urzędu miasta wpłynęły opinie z 16 na 18 rad dzielnic. Zdecydowana większość z nich opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Tylko w trzech przypadkach było inaczej. Przeciwko wprowadzeniu zakazu były rady dzielnic Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice i Czyżyny. O tym, czy w Krakowie - lub w jego części - zostanie wprowadzona nocna prohibicja, radni zdecydują w maju.

Znowelizowane przepisy wprowadziły zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. Gminy mogą jednak - w drodze wyjątku - ustanowić miejsca wolne od zakazu. Niedawno tak zdecydowali radni  Warszawy, którzy wyłączyli spod zakazu Bulwary nad Wisłą. W Krakowie nie rozważa się dokonania takiego zapisu w miejscowym prawie. Jak informuje urząd w mieście jest już wystarczająco wiele pubów i ogródków, w których można pić alkohol.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.