PARTNER PORTALU
 • BGK

W Wraszawę rusza Uliczny Patrol Medyczny

 • JS    2 października 2017 - 22:24
W Wraszawę rusza Uliczny Patrol Medyczny
(fot. Straż Miejska Warszawa)

Caritas Polska, Straż Miejska m.st. Warszawy, Oddział Warszawskiego Stowarzyszenia Lekarze Nadziei rozpoczynają wspólny projekt – Uliczny Patrol Medyczny. Polega on na uruchomieniu objazdowej pomocy ratowniczej dla osób bezdomnych i ubogich przebywających poza schroniskami.
Wśród osób bezdomnych najwięcej zgonów zdarza się z powodu wychłodzenia, zaniedbanych urazów, schorzeń i uzależnień. Przy okazji  jesienno-zimowych akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” i „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” zbierano informacje o stanie i potrzebach bezdomnych. Z tych nieraz bardzo dramatycznych spotkań i obserwacji wyłonił się projekt stałej, wspólnej i całorocznej akcji patrolowej Straży Miejskiej m. st. Warszawy z udziałem ratowników – wolontariuszy z Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Lekarze Nadziei – wzorem istniejących od dawna patroli tego typu w Berlinie, Paryżu i innych dużych miastach w Europie i USA.

W ramach projektu „Uliczny Patrol Medyczny” specjalnie oznakowany samochód Straży Miejskiej z doświadczonymi ratownikami, odpowiednio wyposażony w sprzęt i środki medyczne, będzie kilka razy w miesiącu objeżdżał znane strażnikom miejsca przebywania osób bezdomnych oraz ulice Warszawy, udzielając potrzebującym doraźnej pomocy medycznej, kierując lub zawożąc ich do szpitala lub Przychodni Lekarze Nadziei. Ratownicy będą udzielać osobom bezdomnym fachowych porad, a także informować o możliwościach podjęcia terapii w przypadku uzależnień i wychodzenia z bezdomności.

Na całoroczne działanie projektu Uliczny Patrol Medyczny (2-3 wyjazdy miesięcznie do różnych dzielnic aglomeracji warszawskiej) potrzebne jest 18 tys. zł, które zostaną przeznaczone na środki opatrunkowe i medyczne, środki czystości i inne produkty ratujące życie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Nika, 2017-10-04 07:07:27

  Do Adam: nigdzie nie ma napisane Państwowe Ratownictwo Medyczne a jedynie ratownictwo medyczne. Nikt do tego nie miesza Państwowego Ratownictwa Medycznego więc nie mieszajmy pojęć.
 • Adam, 2017-10-03 15:11:28

  Szkoda tylko, że osoby biorące udział w akcji firmują ją szyldem "Ratownictwo Medyczne", z którym akcja nowe ma nic wspólnego. Akcja słuszna ale nie podpisujmy pod nią systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.