PARTNER PORTALU
 • BGK

Wadim Tyszkiewicz: Napisał, że samorządowcy łamią prawo. Wezwał go prokurator

 • pt    9 grudnia 2016 - 11:57
Wadim Tyszkiewicz: Napisał, że samorządowcy łamią prawo. Wezwał go prokurator
Wadim Tyszkiewicz ma kłopoty wynikające z publikacji w mediach społecznościowych. (fot.facebook.com)

• Medialna otwartość przynosi popularność, ale i kosztuje.
• Prezydent Nowej Soli przez swoje wpisy najpierw sprowokował kontrolę w miejskim MOPS-ie, potem trafił na przesłuchanie.
Pod koniec sierpnia Tyszkiewicz zasłynął wpisem w którym bronił burmistrza Kostrzyna nad Odrą, który miał zaniżać liczbę uczestników Przystanku Woodstock – co sprawdzała prokuratura.

- Ja codziennie łamię prawo, czy tzn. że jestem przestępcą? Przyjdźcie i po mnie, polityczni rzeźnicy – m.in. pisał prezydent Nowej Soli.

Jak dodawał każdego dnia, samorządowcy łamią i naginają prawo, realizując zadania zlecone przez rząd, na które nie dostają finansowania.

- RIO, nawet NIK i inne instytucje kontrolne przymykają na to oko. Prawo jest prawem, zamknijcie i nas, bo przecież łamiemy prawo i Konstytucję, która w rozdziale VII wyraźnie to reguluje – pisał prezydent.

Efekt był taki, że otrzymał wezwanie do prokuratury.

- Miła pani prokurator pytała mnie o łamanie prawa przeze mnie i przez samorządy – mówi Tyszkiewicz. – Chyba się wytłumaczyłem, a prawo jak łamałem tak łamię, bo przecież chcąc być z zgodzie z prawem powinienem już dawno zamknąć Urząd Stanu Cywilnego, ale dofinansowujemy go z pieniędzy mieszkańców i działa wbrew prawu właśnie.

To jeszcze nie koniec kłopotów Tyszkiewicza wynikających z publikacji w mediach społecznościowych. Jego wpis o problemach z pomocy socjalną sprowadził do nowosolskiego MOPS-u kontrolę wojewody.

- Przyszła właśnie do mnie mieszkanka miasta z żądaniem remontu mieszkania komunalnego (wymiana dwóch pieców i wszystkich okien). Okazało się, że zaległości w opłatach sięgają już 5000 zł, przy ok. 200 zł czynszu miesięcznego (po odjęciu dodatku mieszkaniowego wypłacanego przez miasto) za 70 mkw. mieszkania, gdzie mieszka 9 osób, w tym 4 osoby dorosłe, z których żadna nie pracuje. Pani nie pracuje i ma trójkę dzieci. Dostaje 1500 zł z programu 500+ i inne zasiłki socjalne. Na pytanie co z pozostałymi dorosłymi osobami, usłyszałem, że mama (57 lat) jest chora. To spytałem, skoro chora, to dostaje zapewne rentę? Pani wyjaśniła, że jej matka nie dostaje renty, gdyż nigdy w życiu nie pracowała, a jeśli już, to na czarno. Córka żyje jak mama. Rodzi się pytanie, jak będą żyły dzieci tej pani, wychowane w domu, w którym nikt nie pracuje, ale jakoś wszyscy sobie radzą. Czy nie jest tak, że nieprzemyślana, źle kierowana pomoc społeczna prowadzi do dziedziczenia patologii i biedy? – napisał prezydent.

I dodał:

- I co mam zrobić, wyremontować mieszkanie tej pani za publiczne pieniądze innych ludzi, którzy na swój chleb zarabiają ciężką pracą?

Kilka dni później służby wojewody opublikowały komunikat informujący o kontroli w MOPS, która sprawdzi m.in. jak są realizowane zalecania pokontrolne sprzed dwóch lat, a także, jak napisano „w trakcie kontroli zostanie zbadana rodzina, o której pan prezydent publicznie się wypowiadał”.

- Na stronie Wojewody ukazał się komunikat o kontroli sprawdzającej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Soli na podstawie mojego wpisu na moim prywatnym profilu facebookowym. Monitoring służb politycznych wojewody jest skuteczny. Szybka reakcja. Służby są czujne – skomentował Tyszkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Bogdan Sitnicki, 2016-12-10 08:42:35

  Do muchomor: Najpierw Pan Szarak, teraz Pan Muchomor. Czy my się znamy osobiście aby przejść na Ty? Hate? Dlaczego Pan Szarak-Muchomor wstydzi się swego nazwiska, jeśli mówi o odnowie rębności na plus?
 • muchomor, 2016-12-09 15:33:54

  Do Bogdan Sitnicki: Gdybyś był leśnikiem pracującym w lesie - czytaj: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, to na pewno nie twierdził byś, że "Las Polski jest systematycznie niszczony, nie ma starodrzewia". Polska należy do czołówki w utrzymaniu starodrzewia i odnowy rębności na plu...s.  rozwiń
 • Bogdan Sitnicki, 2016-12-09 15:09:24

  Do szarakzlasupolskiego: Dziękujemy za życzenia i pozdrowienia. To niedobrze! Las Polski jest systematycznie niszczony, nie ma starodrzewia ....... a szarak co ......... ucieka ........ do Watykanu???