PARTNER PORTALU
 • BGK

Wadim Tyszkiewicz: Nie jest sukcesem ani tego rządu, ani poprzedniego, że w Polsce jest tak dobrze

 • Michał Nowak    24 października 2017 - 12:09
Wadim Tyszkiewicz: Nie jest sukcesem ani tego rządu, ani poprzedniego, że w Polsce jest tak dobrze
Wadim Tyszkiewicz nie przypisuje sukcesów gospodarczych Polski żadnej z opcji politycznych. (fot. PTWP)

Dzisiaj sukces gospodarczy Polski i wysoki poziom PKB zawdzięczamy przede wszystkim samorządom – mówi prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.
• Prezydent Wadim Tyszkiewicz przewrotnie stwierdza, że premier Beata Szydło sprawiła Nowej Soli przysługę mówiąc w kampanii wyborczej o Polsce w ruinach właśnie na tle tego miasta.

• Chwali rozwój miasta i związany z nim spadek bezrobocia, negatywnie przy tym oceniając programy pomocowe w stylu rządowego 500 plus.

• W odniesieniu do zapowiedzianych zmian w ordynacji wyborczej stwierdza, że prezes PiS Jarosław Kaczyński posunie się tak daleko, jak pozwoli mu na to „logika sondażowa”.

Beata Szydło podczas swojej kampanii wyborczej mówiła o „Polsce w ruinie”, zaś Nowa Sól posłużyła jej do zobrazowania tych słów podczas jednej z konferencji. Zabolało to pana?

Wadim Tyszkiewicz: Tak naprawdę pani premier pokazując Polskę w ruinie i robiąc to akurat w Nowej Soli na tle fabryki, która rzeczywiście lata temu upadła - i co ciekawe była własnością Skarbu Państwa - zrobiła nam przysługę. Dała nam w ten sposób możliwość wypromowania miasta i udowodnienia, że to nieprawda. Poza tym podobne ruiny można znaleźć w Warszawie, Krakowie, Londynie czy Paryżu. To była tylko kampania wyborcza, bo po wyborach nagle okazało się, że Polska nie jest już w ruinie, lecz jest piękna, kwitnąca i są pieniądze na 500 plus oraz inne fanaberie rządu.

Ale czy nie narodził się wtedy krzywdzący dla miasta stereotyp?

– Wręcz przeciwnie, to była dla nas możliwość pokazania, że jest dokładnie odwrotnie. Jako miasto mocno odczuliśmy upadek przemysłu i transformacji ustrojowej. Ale podnieśliśmy się z ruiny o własnych siłach i z miasta, które miało niegdyś 42 proc. bezrobocia, dzisiaj jesteśmy miastem rozwijającym się i przyjaznym. Oczywiście daleko nam do ideału. Mamy w Polsce miasta piękniejsze i bogatsze, ale gdyby Nową Sól traktować w kategoriach efektu skali, to na pewno jesteśmy w polskiej czołówce. Porównując to, gdzie kiedyś byliśmy i gdzie jesteśmy teraz, widać wielką różnicę.

Jak wam się udało stanąć na nogi?

– Zbudowaliśmy dwie potężne strefy przemysłowe. Podczas moich kadencji jako prezydenta miasta naliczyłem 25 nowych fabryk. To jest wiele tysięcy nowych miejsc pracy. Mamy określony cel i wiemy, co będziemy robić przez kolejne lata. Miasto traciło mieszkańców, ale kryzys wyludniania się mamy już za sobą, a nawet wszystko zaczyna zmierzać w drugą stronę. Może nie lądujemy w rankingach, gdzie wręcza się dyplomy i nagrody dla najlepszych miast, bo wciąż nie mamy wystarczających pieniędzy do inwestowania. Niektórzy korzystają z ZIT-ów, inni mają program dla Polski Wschodniej, a my walczymy o każdą złotówkę.

Czyli samorząd wywiązuje się ze swojego zadania…

– Tym bardziej drażni mnie, gdy politycy przypisują sobie zasługi za rzeczy, na które nie mieli wielkiego wpływu. Dzisiaj sukces gospodarczy Polski i wysoki poziom PKB zawdzięczamy przede wszystkim samorządom. Czy obecny rząd obniżył koszty pracy? Obniżył VAT? Nie, na rozwój gospodarki ma wpływ z jednej strony boom gospodarczy na świecie, z drugiej – kilkanaście lat ciężkiej pracy samorządów. Niskie bezrobocie czy wpływy z PIT-u i CIT-u wynikają między innymi z tego, że samorządy budowały strefy i pozyskiwały inwestorów. Nie jest sukcesem ani poprzedniego rządu, ani obecnego, że dzisiaj w Polsce jest tak dobrze.

Pytanie tylko jak wielu ludzi o tym wie? Z tego powodu Związek Miast Polskich zaproponował ostatnio podwyższenie składki członkowskiej na to, aby zrealizować kampanię promującą samorządy.×
KOMENTARZE (13)

 • ..., 2017-11-22 17:33:25

  Na fotografii ładna para... no no...
 • staszek, 2017-11-02 07:15:40

  wiele tysięcy nowych miejsc pracy"-licząc na 25 zakładów,średnio po 100 osób,to pracę ma 2,5 tys. ludzi-a ta ilość d..y nie urywa
 • John, 2017-10-31 00:16:16

  Do Maria: a ty to dziwka czy prostytutka?