PARTNER PORTALU
  • BGK

Wanda Półtawska honorową obywatelką Zakopanego

  • PAP/MIW    5 czerwca 2017 - 15:48
Wanda Półtawska honorową obywatelką Zakopanego
Wanda Półtawska została 28. honorową zakopianką. (fot. youtube.com)

Święty też potrzebował punktu oparcia i znajdywał go u górali – powiedziała przyjaciółka Jana Pawła II, lekarka Wanda Półtawska, która otrzymała w poniedziałek tytułu honorowej obywatelki Zakopanego.
• Podczas poniedziałkowej (5.06) uroczystej sesji zakopiańscy radni przez aklamację podjęli uchwałę o nadaniu tytułu honorowej obywatelki lekarce, przyjaciółce Jana Pawła II i byłej więźniarce niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck.

• - To osoba wyjątkowa, związana z duszpasterstwem rodzin, związana z Janem Pawłem II, która całe swoje życie poświęciła, aby walczyć o drugiego człowieka - mówiła o Półtawskiej wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica.

• Radni Zakopanego podjęli także rezolucję, która przypomina o wartościach skierowanych do górali przez Jana Pawła II pod Wielką Krokwią w 1997 r.

- Karol Wojtyła chodził po górach, jeździł na nartach, podziwiał góry i czuł się tu dobrze. Ufał góralom, a każdy człowiek musi mieć jakiś punkt oparcia. Święty też potrzebował punktu oparcia i tutaj go znalazł. Zawsze jak w Watykanie Jan Paweł II przyjmował pielgrzymów, to góralom poświęcał szczególną uwagę. Kochał wszystkich, ale szczególnie lubił górali - powiedziała Półtawska po odebraniu wyróżnienia.

Półtawska przyznała, że została honorową obywatelką Zakopanego z powodu Jana Pawła II.

- To jest w pewnym sensie mój osobisty sukces, bo tutaj właśnie wzrasta coś, co było zasiane przez Ojca Świętego i to mi daje pewną satysfakcję" - mówiła.

Przyjaciółka świętego papieża podkreśliła, że Jan Paweł II zostawił program, według którego człowiek może osiągnąć świętość. Oceniła, że "ludzie z południa Polski są w stanie te nauki realizować, bo są to ludzie wierni; ludzie, którzy mają rozum".

- Ja liczę na ten teren. Tutaj są moi przyjaciele, ludzie bliscy mojemu sercu, tu są groby moich bliskich. Chciałabym, żeby tu nie było głupoty i brzydoty - mówiła.

Zaznaczyła, że miała te same zainteresowania, co Karol Wojtyła. "Przyjaźń to nie jest patrzenie sobie w oczy, to wspólne działanie" - zakończyła.

Radni Zakopanego podjęli także rezolucję, która przypomina o wartościach skierowanych do górali przez Jana Pawła II pod Wielką Krokwią w 1997 r.

- Te wartości powinny nam towarzyszyć w całym życiu. Słowa Ojca Świętego mamy głęboko w sercu, ale musimy je przypominać, tak jak pacierz - mówiła wiceburmistrz.

Urodzona w 1921 r. w Lublinie Wanda Półtawska została 28. honorową zakopianką. Wśród dotychczas wyróżnionych są m.in.: prezydent Ignacy Mościcki, marsz. Józef Piłsudski, poeci Kornel Makuszyński, Władysław Orkan i Kazimierz Przerwa-Tetmajer oraz twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz, a także metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.