PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie: Pięciu kandydatów na urząd wójta Gietrzwałdu

  • PAP/JS    30 czerwca 2017 - 19:38
Warmińsko-mazurskie: Pięciu kandydatów na urząd wójta Gietrzwałdu
Datę przedterminowych wyborów w Gietrzwałdzie wyznaczyła w rozporządzeniu premier Beata Szydło. Odbędą się one w niedzielę 23 lipca (fot.pixabay)

Pięciu kandydatów wystartuje w przedterminowych wyborach wójta warmińskiego Gietrzwałdu, które odbędą się 23 lipca. Poprzedniego włodarza gminy mieszkańcy odwołali przed upływem kadencji w referendum pod koniec kwietnia.
Jak poinformował dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki, gminna komisja wyborcza w Gietrzwałdzie zarejestrowała pięciu kandydatów w przedterminowych wyborach wójta: Grzegorza Jacka Pawłowskiego (KWW Lepsza Gmina), Jana Kasprowicza (KWW Jana Kasprowicza), Wojciecha Samulowskiego (KWW Wojciecha Samulowskiego), Joannę Katarzynę Sosnowską (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej) i Andrzeja Kowalkowskiego (KWW "Nasza Gmina Nasi Ludzie").

Termin zgłaszania kandydatur upłynął o północy z czwartku na piątek. Po sprawdzeniu dostarczonych w tym terminie dokumentów z podpisami poparcia, komisja uznała, że warunki zostały spełnione przez wszystkie pięć komitetów wyborczych i zarejestrowała zgłoszonych przez nie kandydatów na wójta.

Datę przedterminowych wyborów w Gietrzwałdzie wyznaczyła w rozporządzeniu premier Beata Szydło. Odbędą się one w niedzielę 23 lipca. W dniu głosowania lokale wyborcze będą czynne od siódmej rano do 21.

Przedterminowe wybory w gminie są konieczne, bo 23 kwietnia mieszkańcy odwołali dotychczasowego wójta. W referendum wzięło udział 1509 mieszkańców (do uznania jego ważności wymagany był udział 1230 osób). Za odwołaniem wójta przed upływem kadencji głosowało 1381 mieszkańców gminy, przeciw - 81 osób.

Inicjatorzy referendum jako powód tej inicjatywy podawali m.in. przedstawienie wójtowi Marcinowi S. ok. 200 zarzutów prokuratorskich, związanych z jego działalnością jako pracownika urzędu gminy, jeszcze przed objęciem funkcji wójta. Proces Marcina S., oskarżonego o podrabianie dokumentów, m.in. dotyczących warunków zabudowy, toczy się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. B. wójt od początku śledztwa zapewniał, że czuje się niewinny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.