PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie. Przedterminowe wybory wójta Gietrzwałdzie - 23 lipca

  • pt/pap    26 maja 2017 - 17:09
Warmińsko-mazurskie. Przedterminowe wybory wójta Gietrzwałdzie - 23 lipca
Przedterminowe wybory w gminie są konieczne, bo 23 kwietnia mieszkańcy odwołali dotychczasowego wójta fot.fotolia)

W niedzielę 23 lipca odbędą się przedterminowe wybory wójta warmińskiej gminy Gietrzwałd. Poprzedniego wójta Marcina Sieczkowskiego mieszkańcy odwołali w referendum pod koniec kwietnia.
Jak poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Bożena Ulewicz, datę przedterminowych wyborów w Gietrzwałdzie wyznaczyła w rozporządzeniu premier Beata Szydło.

Zgodnie z tym dokumentem, do 9 czerwca do komisarza wyborczego w Olsztynie powinny wpłynąć zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych. Termin zgłaszania kandydatów na wójta upłynie 29 czerwca o północy. Wybory odbędą się 23 lipca. W dniu głosowania lokale wyborcze będą czynne od siódmej rano do 21.

Przedterminowe wybory w gminie są konieczne, bo 23 kwietnia mieszkańcy odwołali dotychczasowego wójta Marcina Sieczkowskiego. W referendum wzięło udział 1509 mieszkańców (do uznania jego ważności wymagany był udział 1230 osób). Za odwołaniem wójta przed upływem kadencji głosowało 1381 mieszkańców gminy, przeciw - 81 osób.

Inicjatorzy referendum jako powód tej inicjatywy podawali przede wszystkim przedstawienie Sieczkowskiemu 196 zarzutów prokuratorskich, związanych z jego działalnością jako pracownika urzędu gminy, jeszcze przed objęciem funkcji wójta.

Jak informowała Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, Sieczkowski będzie odpowiadał przed sądem ws. podejrzenia podrabiania dokumentów urzędowych dotyczących warunków zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego. Zarzucono mu, że dopuścił się tych czynów w latach 2011-2014, gdy był zatrudniony w urzędzie na stanowisku inspektora.

Jeden ze 196 zarzutów dotyczy przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. Według śledczych, urzędnik podrobił projekt decyzji o warunkach zabudowy na jednej z działek, a następnie ją kupił.

Sieczkowski zapewnia natomiast, że wobec prokuratorskich zarzutów czuje się niewinny. Jak mówił, "obroni swoją niewinność" w sądzie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.