PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie: Wójt Kozłowa oskarżony o przestępstwa korupcyjne

  • aw/PAP    30 czerwca 2017 - 12:20
Warmińsko-mazurskie: Wójt Kozłowa oskarżony o przestępstwa korupcyjne
Wójt będzie odpowiadał przed sądem za wręczenie łapówki w wysokości 1,9 tys. zł (fot.pixabay)

O przestępstwa korupcyjne oskarżyła wójta gminy Kozłowo Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Wójt miał m.in. wręczyć łapówkę radnemu za to, że ten zgłosi wniosek o podwyżkę pensji dla wójta.
Jak podał w piątek (30 czerwca) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny, wójt Jacek J. został oskarżony o trzy przestępstwa korupcyjne.

Będzie odpowiadał przed sądem za wręczenie łapówki w wysokości 1,9 tys. zł radnemu gminy Kozłowo Rafałowi Ś. Ten w zamian złożył na sesji rady gminy wniosek o podwyżkę wynagrodzenia wójta o 500 zł. Ponadto wójt dał instrukcje radnemu, jak należy głosować w tej sprawie na sesji. Do tego przestępstwa miało dojść podczas trwającej obecnie kadencji samorządowej.

Śledczy zarzucili także Jackowi J. że ten, podczas poprzedniej kadencji przyjął 1,5 tys. zł od osoby, która kupiła nieruchomość od urzędu gminy, przy czym uzależnił wykonanie obniżonej wyceny nieruchomości i jej sprzedaż od tego, czy przyszły nabywca przekaże mu gratyfikację.

Do tych przestępstw miało dojść w latach 2007 do 2011 r. Wójtowi grozi kara do 10 lat więzienia

Przestępstwa korupcyjne są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10. Na ławie oskarżonych zasiądzie obok wójta także Rafał Ś., radny, który otrzymał od Jacka J. łapówkę. Radnemu grozi kara do 8 lat więzienia.

Prokurator utrzymał wobec wójta nałożony w trakcie śledztwa środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych. Wcześniej prokuratura zastosowała wobec wójta poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł.

Od kwietnia, gdy wójt został odsunięty od pełnienia obowiązków służbowych gminą Kozłowo zarządza Ewa Krzyżewska, która do wykonywania zadań i kompetencji wójta wyznaczyła premier Beata Szydło. Wojewoda warmińsko-mazurski wystąpił do premier z wnioskiem o wyznaczenie osoby, która będzie pełnić zadania i kompetencje wójta, ponieważ Jacek J. nie miał zastępcy. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • radnymbył, 2017-06-30 12:41:45

    Gdyby tak można było "prześwietlić" wszystkie "podwyżki" wójtom, burmistrzom, prezydentom miast, to na pewno, wyszły by niezłe kwiatki.