PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, afera reprywatyzacyjna: Prokuratura czeka na doprowadzenie dwóch osób

  • PAP/AT    31 stycznia 2017 - 08:55
Warszawa, afera reprywatyzacyjna: Prokuratura czeka na doprowadzenie dwóch osób
Funkcjonariusze delegatury CBA w Warszawie zatrzymali w stolicy na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu pięć osób (fot.pixabay.com)

• Prokuratura Regionalna we Wrocławiu czeka na doprowadzenie dwóch ostatnich osób zatrzymanych w śledztwie ws. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.
• 30 stycznia wieczorem zakończyła przesłuchania trzech pierwszych podejrzanych.
• Na razie nie ujawnia jakie zrzuty im postawiono.
Jak powiedziała we wtorek (31 stycznia) rano rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Anna Zimoląg, do prokuratury nie doprowadzono jeszcze dwóch ostatnich osób, z pięciorga, które w poniedziałek (30 stycznia) zostały zatrzymane w Warszawie.

"W poniedziałek późnym wieczorem zakończyły się czynności związane ze przedstawieniem zarzutów i przesłuchaniem w charakterze podejrzanych" - powiedziała Zimoląg mówiąc o pierwszych trzech przesłuchanych osobach. Do czasu zakończenia przesłuchań wszystkich zatrzymanych w poniedziałek przez CBA, prokuratura nie chce ujawnić treści zarzutów jaki postawionych pierwszym trzem osobom.

W poniedziałek funkcjonariusze delegatury CBA w Warszawie zatrzymali w stolicy na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu pięć osób. Prokuratur Krajowa podała, że CBA zatrzymało: znanego warszawskiego adwokata Roberta N., byłego Zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakuba R., rodziców byłego urzędnika - Wojciecha R. i Alinę D., a także Marcina L.

Według poniedziałkowego komunikatu Prokuratury Krajowej zatrzymani mają usłyszeć zarzuty "popełnienia szeregu przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości".

Zimoląg poinformowała, że podstawą do wszczęcia śledztwa w ramach, którego przeprowadzono zatrzymania, było zawiadomienie Urzędu m.st. Warszawy o nabyciu przez Jakuba B., byłego Zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, roszczeń do jednej z warszawskich nieruchomości, w konsekwencji zaś - nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Czytaj też: Reprywatyzacja. Guział uderza w Hannę Gronkiewicz-Waltz

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi 13 postępowań dot. zwrotu nieruchomości w Warszawie. Śledztwa prowadzone we Wrocławiu dotyczą przede wszystkim nieruchomości przy ulicach Nowogrodzkiej 18, Smolnej 17, Foksal 179, Brackiej 23, Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70), Kazimierzowskiej, Narbutta 60, Puławskiej 141, Schroegera 72 i 74 oraz Książęcej.

Postępowania dotyczą m.in. usiłowania doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. W postępowaniach tych badane są również działania funkcjonariuszy publicznych - między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy czy z Ministerstwa Finansów.

Do tej pory wrocławska prokuratura postawiła w tych śledztwach zarzuty jednej osobie, b. urzędniczce resortu sprawiedliwości Marzenie K. Była urzędniczka została zatrzymana w październiku ubiegłego roku. Zarzuty nie dotyczą bezpośrednio reprywatyzacji, lecz obejmują przestępstwa z lat 2012-2015, w których mowa o zatajeniu w oświadczeniach majątkowych - do złożenia których Marzena K. była zobowiązana jako urzędniczka - danych o wypłacie odszkodowań za przejęte na podstawie dekretu Bieruta nieruchomości warszawskich.

K. - zdaniem prokuratury - zataiła w oświadczeniach majątkowych prawa do użytkowania wieczystego działki przy pl. Defilad w Warszawie oraz informacje o dochodach osiągniętych ze sprzedaży udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu i współużytkowaniu budynku. Zdaniem prokuratury K. miała również zataić dochody uzyskane z tytułu zawartych umów z uczelniami wyższymi.

Prokurator zakazał K. opuszczania kraju i wyznaczył 500 tys. zł poręczenia majątkowego. Była urzędniczka złożyła zażalenia na to postanowienie prokuratury, ale sąd je oddalił.

Z informacji uzyskanych w prokuraturze warszawskiej wynika, że postępowań w sprawie reprywatyzacji, które prowadzą śledczy z Warszawy i Wrocławia jest ponad 150. Dotyczą blisko 200 nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.