PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: były burmistrz Śródmieścia odpiera zarzuty ws. reprywatyzacji

  • pt/pap    7 lipca 2017 - 12:45
Warszawa: były burmistrz Śródmieścia odpiera zarzuty ws. reprywatyzacji
(fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

Zawsze działałem w interesie publicznym, zgodnie z prawem oraz etyką zawodową - tak były burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski odnosi się do zarzutów Jana Śpiewaka dotyczących okoliczności reprywatyzacji terenu gimnazjum przy ul. Twardej.
Śpiewak, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, w środę stwierdził, że Bartelski mógł działać w zorganizowanej grupie przestępczej, zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie. Śpiewak chce, aby prokuratura zajęła się związkiem urzędników z handlarzami roszczeń, którzy chcieli przejąć działkę przy ulicy Twardej 8/12 w Warszawie, gdzie znajdowało się gimnazjum.

Bartelski odrzuca zarzuty Śpiewaka i zapowiada, że sprawa w ciągu paru dni znajdzie się w sądzie karnym. Podkreślił, że pełniąc funkcję burmistrza Śródmieścia "zawsze działał w interesie publicznym, zgodnie z literą i duchem prawa oraz etyką zawodową".

Bartelski zaznaczył, że kwestia roszczeń reprywatyzacyjnych była najtrudniejszym wyzwaniem zawodowym z jakim musiał się mierzyć. To złe prawo i przede wszystkim brak ustawy jest przyczyną patologii reprywatyzacyjnych - dodał.

"W kilku sytuacjach udało mi się powstrzymać lub spowolnić wątpliwe zwroty, choć chcę mocno podkreślić, że władze dzielnicy na procedurę reprywatyzacji nie miały praktycznie żadnego wpływu. Jednym z moich autorskich pomysłów było wprowadzenie tzw. mikroplanów, które chroniły i chronią do dziś jednostki szkolne i pedagogiczne w całej Warszawie. Rozwiązanie zaczęło funkcjonować na długo przed wejściem w życie tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej" - napisał Bartelski.

"Jan Śpiewak wytacza najcięższe działa, oskarżając mnie o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Informuję, że sprawa w ciągu paru dni znajdzie się w sądzie karnym (...). Jednocześnie wzywam Jana Śpiewaka do publicznego dostarczenia dowodów na swoje tezy" - podał b. burmistrz Śródmieścia.

Wezwał także Śpiewaka do wyjaśnienia, w jakich okolicznościach nabył mieszkanie w zreprywatyzowanej kamienicy na Pradze Północ. "Opinia publiczna winna wiedzieć, czy meandry zwrotu nieruchomości przed zakupem zbadał z należytą starannością" - napisał Bartelski.

Śpiewak formułując zarzuty wobec Bartelskiego powołał się na zeznania Marcina Bajko, byłego Szefa Biura Gospodarowania Nieruchomościami, przed komisją weryfikacyjną.

Zeznał on, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że nie potrzeba szkół w Śródmieściu i można oddać działkę na Twardej Maciejowi M. Jednak, dodał Bajko, prezydent Warszawy nie nakazywała aby zmieniono czy wydano konkretną decyzję w sprawie reprywatyzacji nieruchomości.

Bajko podkreślił również, że w sprawie zwrotu nieruchomości przy ul. Twardej decyzji nie konsultował z prezydent Warszawy. Bajko potwierdził, że tę decyzję podjął burmistrz Śródmieścia i ta inicjatywa wyszła od burmistrza Śródmieścia, czyli polityka PO Wojciecha Bartelskiego.

Śpiewak odniósł się do korespondencji byłego burmistrza Śródmieścia Wojciecha Bartelskiego, którą opublikował portal wPolityce.pl.

"Uprzejmie informuję, że w związku z planowanym zwrotem następcom prawnym byłych właścicieli nieruchomości przy ul. Twardej 8/12, na której usytuowane jest Gimnazjum Dwujęzyczne nr 42 podjąłem działania zmierzające do przeniesienia do dnia 31 sierpnia 2014 siedzib szkoły do inne lokalizacji" - pisał do dyrektora Bajko.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.