PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa chce obniżyć opłatę za wpis do rejestru niepublicznych żłobków

  • MIW    26 lutego 2018 - 17:04
Warszawa chce obniżyć opłatę za wpis do rejestru niepublicznych żłobków
Jak podała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy stolica zapewnia blisko 7400 miejsc w żłobkach (fot. UM Warszawa)

Władze Warszawy chcą obniżyć opłatę za wpis do rejestru niepublicznych żłobków. I to obniżyć ją aż 1000-krotnie: z 1000 złotych do symbolicznej złotówki. Nad inicjatywą tą głosować będą podczas najbliższej sesji, w czwartek (1 marca), stołeczni rady.
  • Władze stolicy liczą, że dzięki obniżeniu opłaty za wpis do rejestru niepublicznych żłobków zwiększy się liczba miejsc opieki dla najmłodszych.
  • Budowane obecnie żłobki mają zacząć działać w roku 2018 i 2019, zapewniając w sumie około 1300 miejsc.
  • Stołeczny ratusz chce w marcu zorganizować spotkania dla podmiotów, zainteresowanych tworzeniem nowych żłobków czy klubików z deweloperami.

Wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych jest obowiązkowy. Samorządy muszą prowadzić takie rejestry, gdyż jest to poświadczenie, że prywatny żłobek, klub dziecięcy lub dzienny opiekun działają zgodnie z prawem i spełniają wszystkie ustawowe warunki opieki nad dziećmi. Za dokonanie takiego wpisu samorządy mogą - zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do 3 lat - żłobków pobierać opłaty w wysokości do 1000 zł.

Jak informuje warszawski ratusz, w stolicy do rejestrów wpisanych jest 515 placówek niepublicznych, które łącznie mają 6000 miejsc. Dla porównania - w 61 miejskich żłobkach i 11 mini żłobkach jest 6931 miejsc (do tego należy dodać 316 miejsc wykupionych w 13 żłobkach niepublicznych i 135 miejsc wykupionych u dziennego opiekuna). Na wykup miejsc w niepublicznych żłobkach w latach 2016-2018 gmina przeznaczyła ponad 9,5 mln zł.

- W ciągu 11 lat wybudowaliśmy 37 żłobków, zatrudniliśmy dziennych opiekunów i wykupujemy miejsca w żłobkach niepublicznych. Łącznie zapewniamy blisko 7400 miejsc – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

– Chcielibyśmy, aby także w prywatnych placówkach tych miejsc było więcej. Dlatego wprowadzamy kolejną zachętę, która pomoże w założeniu żłobka. To obniżenie opłaty za obligatoryjny wpis do rejestru żłobków z 1000 zł do 1 zł.- dodaje.

Jeśli radni podczas zaplanowanej na 1 marca sesji przyjmą obniżkę, to wejdzie ona w życie natychmiast. Jak przekazali nam warszawscy urzędnicy przedsiębiorcy, którzy dokonali wpisu po 1 stycznia 2018 r. będą mogli liczyć na zwrot „nadpłaconej” kwoty.

Czytaj: Białystok. Na miejsce w żłobku czeka 1,7 tys. dzieci. Dofinansowania do prywatnych nie będzie

Stołeczny ratusz przypomina, że od sierpnia lokale użytkowe, spełniające odpowiednie wymagania, są w pierwszej kolejności i za niższe stawki wynajmowane podmiotom zakładającym niepubliczny żłobek. Burmistrzowie dzielnic zostali zobligowani do organizacji konkursów profilowanych na prowadzenie żłobków. Stawki wywoławcze w konkursach powinny być preferencyjne, a ich maksymalna wysokość nie może przekroczyć trzykrotności kosztów utrzymania lokalu w nieruchomości. Podmioty chcące prowadzić żłobek, nie muszą w konkursach rywalizować z przedsiębiorcami prowadzącymi inną działalność. Dodatkowym udogodnieniem dla tej grupy jest zmniejszenie kaucji za lokal do wysokości dwumiesięcznego czynszu oraz opłat za dostawę mediów. W innych przypadkach kaucja wynosi równowartość trzymiesięcznych opłat.

Obecnie trwają budowy żłobków na Bemowie, Bielanach, Mokotowie, Wilanów, Ursynowie, Woli, w Ursusie, Wawrze i Wesołej. Mają one zacząć działać w roku 2018 i 2019, zapewniając w sumie około 1300 miejsc.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.